‘Muhtarlar Çatak’ta HES istemiyor’

Van Gölü Aktivistleri üyeleri, Van’ın Çatak ilçesindeki muhtarların ve vatandaşın ilçeye Hidroelektrik Santral (HES) kurulmasını istemediklerini söyledi.

Van’da bir süredir tartışılan HES konusuyla ilgili olarak Van ve Bitlis bölgesinde çevre sorunları ve Van Gölü ile ilgili faaliyet yürüten Vangölü Aktivistleri üyeleri de dahil oldu.

Çatak’ta, geçtiğimiz hafta Kaymakam tarafından organize edildiği belirtilen HES yanlısı toplantıya katıldıklarını belirten Vangölü Aktivistleri üyeleri, muhtarların ve vatandaşların HES’e karşı olduklarını dile getirdi.

Yerel yayın yapan Şehrivan gazetesi aracılığıyla görüşlerini dile getiren Vangölü Aktivistleri, şöyle dedi:

“Van, Güneş enerji santrali GES’in kurulabileceği enerji potansiyeline sahip bir şehirdir. Aynı şekilde rüzgâr (RES), su (HES) ve jeotermal (JES) enerji potansiyeli olan yenilebilir enerji kaynakları da azımsanmayacak kadar çoktur. Bu yazımızda daha çok HES’i konuşacağız.

(…)

Yapılan araştırmalara göre, HES’den çıkan suyun ısısında bir değişme olduğu ve bu ısının nehirdeki canlı florayı olumsuz etkilediğidir. Geçen hafta içerisinde Çatak Çayı’na yapılacak HES’in bilgilendirme toplantısına katıldık ve HES ile ilgili bu yazımızı kaleme alma ihtiyacı hâsıl oldu.

Toplantıya katılmandan önce Çatak Belediyesi Başkanlığını ziyaret ederek konu hakkında bilgi alışverişi yaptık. Çatak sokaklarında hem halk ile hem de muhtarlar ile yaptığımız görüşmelerde kesinlikle HES istemediklerini açıkça belirttiler.

Çatak ilçesinin en büyük zenginliği olan içinden geçen DERESİDİR. Dillere destan olan Çatak Çayı’nda yaşayan endemik tür olan Kırmızı Benekli Alabalık da bu zenginliğin önemli bir parçasıdır.

Yukardaki bilgiler ışığında HES’in, (Çatak İlçesi için özellikle belirtmek istiyoruz) uygun olmadığı aşikârdır. Çatak Çayı’nda son yıllarda yapılan ulusal ve uluslararası su Sporları da bölge turizmine ve dolayısıyla ülkemizin turizmine katkı sunmaktadır. Turizm potansiyelinden istifade edilmeye bakılmalıdır. HES geri dönüşü mümkün olmayan hataların başlangıcı olacaktır. HES yerine alternatif olarak Güneş enerji santrali Çatak İlçesi için daha uygun olacağı kanaatindeyiz.”

Haber: Hasan İŞBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close