Meclis toplantısına, ‘Van Gölü Nefesimizdir’ tişörtleriyle girdiler

Van Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin bugün yapılan  Haziran ayı 4’üncü toplantısına Meclis üyeleri, “Van Gölü nefesimizdir” yazılı tişörtler giyerek katıldı.

Haber Merkezi

Meclis tarafından hafta başında alınan kararla 17-24 Haziran tarihinin “Van Gölü Haftası” olarak ilan edilmesi ardından, bu tarihten beri belediye yönetimi tarafından çeşitli tanıtım ve bilgilendirme çalışmaları yürütülüyor.

Gelecek sene “Van Gölü Havzası Farkındalık Günleri” adı altında hafta boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerin alt yapısını oluşturmak amacıyla önceki gün düzenlenen gezi ve çalıştay programı ardından bugün de Meclis Haziran ayı 4’üncü toplantısına yine Van Gölü damgasını vurdu.

Hem Van Gölü’nün korunmasına, hem de ilan edilen haftayı hafızada tutmak amacıyla tüm siyasi partilerin Belediye Meclis üyeleri bugün Meclis Başkanı Cemil Komi başkanlığında yapılan toplantıya, üzerinde “Van Gölü nefesimizdir” yazılı tişört ve şapkalarla katıldı.

HES konusu da gündeme geldi

Bugünkü toplantıda ayrıca, Çatak ilçesinde kurulma çalışmaları yürütülen Hidroelektrik Santral (HES) konusu da gündeme geldi.

Tuşba Belediye Meclis Üyesi İsmet Tan, Çatak’taki tartışmalı HES konusunda üyelerin dikkatini çekerek, şunları söyledi:

“Tüm dikkatlerin Van Gölü’ne çevrildiği bir zamanda Çatak ilçemizde bir HES projesi yapılmaktadır. Ben buradan tüm Meclisi bu konuya duyarlı olmaya çağırıyorum. Çünkü o güzel derelerimizde endemik bir tür olan kırmızı benekli alabalık yaşıyor. Bu güzelliğin o kıymetli coğrafyanın yok olmaması için Meclis’in bu projeye karşı çıkmasını istiyorum. Çünkü bu konu siyaset üstü bir meseledir”

Toplantı, komisyonlar tarafından hazırlanan gündem maddelerinin onaylanmasıyla son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close