Macron: Türkiye IŞİD’in vekili güçlerle birlikte çalışıyor

HABER MERKEZİ

Macron, Türkiye için, “IŞİD’e karşı omuz omza savaştıklarımıza karşı savaşıyor” dedi

Londra’da düzenlenen NATO liderler zirvesi öncesinde ABD Başkanı Donald Trump ile görüşen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye için “IŞİD’e karşı omuz omza savaştıklarımıza karşı savaşıyor” dedi, “Türkiye IŞİD’in vekili güçlerle birlikte çalışıyor” diye de ekledi.

Reuters’ın haberine göre Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’yi İŞİD’in vekili güçlerle beraber çalışmakla suçladı ve Ankara’nın bu haftaki toplantılarda bu belirsizlikleri açıklığa kavuşturması gerektiğini söyledi. 

“Bugün ortak düşmanımız terör örgütleridir. Bunu üzülerek söylüyorum ki bu masada terörizm konusunda aynı tarife sahip değiliz” diyen Macron, Trump’ın Paris’e yabancı savaşçılarını eve getirme çağrısını da reddettiğini, odaklarınınn, hala mağlup edilmemiş olan İslam Devleti ile mücadele etmek olduğunu söyledi.

“Omuz omuza savaştıklarımıza karşı savaşıyorlar”

Bloomberg’in haberine göreyse, “Bugün düşmanımızın kim olduğu ve Avrupa’daki barış için stratejilerimizi netleştirmemiz gerektiğine inanıyorum” diyen Macron, Türkiye’yi kastederek:

“Şimdi bizimle beraber IŞİD’e karşı omuz omza savaşmış olanlara karşı savaşıyorlar, bazen de IŞİD’in vekili güçlerle birlikte çalışıyorlar. Bu bir mesele, bu stratejik bir mesele. Eğer sadece ne ödediğimiz hakkında tartışır ve böylesi bir durumu net bir şekilde konuşmazsak ciddi değiliz demektir” dedi. t24

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close