Lingo lingo şişeler

HABER MERKEZİ

7. Koğuştaki Mucize filmi, umuda ışığın sesi mesajıyla vizyona tam zamanında girdi desem, yeridir.

Yedi yaşındaki kızıyla aynı zeka yaşına sahip bir babanın yaşamından yola çıkarak diktatörlüğe karşı halk örgütlülüğünün çatışması üzerine kurgulanan film; Aras Bulut İynemli, küçük yıldız Nisa Sofiya Aksongur ve İlker Aksum’un başarılı oyunuyla birçok ödüle gebe olduğu filmin daha ilk karelerinde gözden kaçmaz. Yirmi bir yıllık zaman dilimi içinde “senin baban kimselere benzemez” sözü odağında Lingo Lingo Şişeler türküsüyle harmanlandığı dram türündeki filmin yönetmeni Mehmet Ada Öztekin. Konu, hayatımızdan bir kesittir.

1983 yılında Muğla’nın bir sahil kasabasında sıkıyönetim komutanının kızı kayalıklardan düşerek ölür. Ölümün faili Memo (Aras Bulut İynemli) gösterilir. Memo tutuklanır ve Muğla E Tipi Cezaevi’nin adi suçluların yer aldığı 7. Koğuş’a konur. Cezası idamdır Memo’nun ama tutukluk sürecinde kızı Ova (Nisa Sofiya Aksongur)’yı özler. Adaleti yanlış yöne itenler karşısındaki örgütlülük sayesinde kızını birkaç kez görecektir. Özgürce kızına kavuşması ise bir mucizenin gerçekleşmesine bağlıdır.


Film, ülkemizin işkenceci askeri ya da sivil diktatörlükler karşısında sessiz kalmamak gerektiğine ışık tutmuş bir bakıma.


Diğer oyuncular Mesut Akusta, Yıldıray Şahiner, Yurdaer Okur, Sarp Akkaya, Deniz Baysal, Deniz Celiloğlu ve Celile Toyon’un da başarılı oyunlarını dile getirmemek haksızlık olur.


Doğa, kostüm ve mekân görüntülerinin insanı olayın içine çektiği film aslında Güney Kore 2013 yapımı Miracle in Cell No 7 filminin bir uyarlaması. Film öylesine başarılı uyarlanmış ki hayatımızdan bir kesit olduğunun ayırdı yapılamaz bile.

Filmin sonuç bölümü, uyarlandığı Güney Kore filminin aksine, sivil ve askeri diktatörler yurdu Anadolu insanının lehine sonlandırılması, gönderilmek istenen mesajı tam yerine oturtmaktadır. Hele bir millî bayram kutlamasının asker çizmeyle iç içe görüntüsü var ki ancak bu kadar olur dedirtiyor sinema seyircisine.
Vicdan, kötüyü iyiye yöneltebilir.


Adalet, her zaman doğru işlemeyebilir.


Mevki, her zaman zorunlu itaati gerektirmeyebilir.


Sivil ya da askeri bir zalimden doğan her kişi onun gibi zalim olmayabilir.
Ama iyi niyet, her zaman birliktelik doğurur.


Bir diktatörlüğün yıkılması sonrasında Lingo Lingo Şişeler adlı Kilis türküsü söyletilmek mi istenir mesajda, buna siz karar verin:

“Giydiğin atlas
İğneler batmaz
Yar bensiz yatmaz hacı cavcav
Canıma değsin…”

İyi seyirler!

Zekeriya EKİNCİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close