Lavrov: Türkiye yeni bir operasyon yapmayacağı konusunda güvence verdi

HABER MERKEZİ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin Rusya’ya Rojava’da operasyona yeniden başlama niyetinde olmadığı konusunda güvence verdiğini belirtti.

Sergey Lavrov, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Rusya ve ABD’nin Kürt güçlerin çekilmesi için gereken her şeyi yapmadığı açıklamasını değerlendirdi.

Lavrov, “Türk hükümet temsilcileri ile Rusya Büyükelçisi arasında temas kuruldu. Türk tarafı, Rusya’nın yaptığı iş hakkında Ankara’da hiç kimsenin şüphesi olmadığı ve mevkidaşım ve dostum Mevlüt Çavuşoğlu ile sayın (Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim) Kalın’ın Barış Pınarı Harekatı’nın yeniden başlayacağına dair bir şey söylemediği konusunda güvence verdi” dedi.

Lavrov, Türk tarafının ortada bir yanlış anlama olduğunu belirttiğini vurguladı.

“Kürt güçlerin çekilmesi neredeyse tamamlandı”

Kürt güçlerin Suriye-Türkiye sınırından çekilmesinin neredeyse tamamlandığını kaydeden Bakan Lavrov, sözlerine şunları ekledi:

“Bazı bölgelerde çalışmaların sonuna kadar götürülmesi gerekiyor. Burada en önemli husus, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) içindeki Kürt muhataplarımızın tutarlı olması.”

Mevlüt Çavuşoğlu, önceki gün yaptığı açıklamada, “Bizim hazırladığımız metinler üzerinden müzakere yapılarak mutabakat sağlandı ya da ortak açıklama yapıldı. Arkadaşlarımız da gerçekten çok iyi bir şekilde çalıştılar. Sonuçta burada biz iki ülkeyle de 5 gün içinde mutabakata vardık. Burada şu anda bu mutabakatın gereğini yaptılar mı tamamen? Hayır yapmadılar, yapılması lazım. Biz mutabakat gereği üzerimize düşeni yaptık ama tacizler olduğu zaman da gereğini yaptık ama buradan bir netice alamazsak tıpkı Amerika ile denedikten sonra harekatı başlattığımız gibi yine gereğini yapacağız. Bunun başka çaresi yok” ifadelerini kullanmıştı.(Kaynak: rûdaw)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close