Lavrov: Ankara ile Şam arasında diyalog başlatmaya çalışacağız

HABER MERKEZİ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, TSK’nın Rojava’ya dün başlattığı operasyona ilişkin, ülkesinin Ankara ile Şam arasında diyalog başlatmaya çalışacağını söyledi. 

Sergey Lavrov, Bağımsız Devletler Topluluğu Dışişleri Bakanları Toplantısı için Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’a gitti.

Burada gazetecilerin Türkiye’nin Rojava’da düzenlediği operasyona ilişkin konuşan Lavrov, Ankara’nın kaygılarını anladıklarını ancak bunların Şam’ın çıkarları gözetilerek giderilmesi gerektiğini söyledi.

“Suriye krizinin en başından beri sürekli olarak Türkiye’nin sınırlarının güvenliğiyle ilgili kaygılarını anladığımızı belirttik” diyen Lavrov, sözlerine şunları ekledi:

“Aynı zamanda bu kaygıların Şam ve Ankara arasındaki 1998 tarihli Adana Anlaşması kapsamında giderilmesi gerektiğinin birçok kez altını çizdik. Türkiye ile Suriye arasında diyalog başlatmaya çalışacağız. Bunun iki tarafın da çıkarına olduğunu öngörmek için dayanaklarımız var.”

Şam ile Kürt oluşumları arasında da diyalog başlatmaya çalışacaklarını belirten Lavrov, hem Şam’ın hem de Kürt temsilcilerin buna ilgi gösterdiğini söyledi. (Ajanslar)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close