Kocaeli’nden Van’a ‘lezzet köprüsü’

HABER MERKEZİ

Van’da, “Kocaeli’nden Van’a Uzanan Lezzet Köprüsü Kadın ve Girişimcilik Paneli” düzenlendi.

Van Ticaret ve Sanayi Odası’nda (Van TSO) düzenlenen panele Kocaeli Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Van TSO Başkanvekili Fevzi Çeliktaş, Körfez Kent Konseyi Başkanı Nazmi Akın, Van Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Pınar Gülle, Kocaeli ve Van’dan kadın girişimciler katıldı.

“AYNI KADERİ PAYLAŞIYORUZ”

Açılışta konuşan Van TSO Başkanvekili Fevzi Çeliktaş, konuklara ve programı düzenleyenlere teşekkür etti.

Van ile Kocaeli’nin deprem dolayısıyla aynı kaderi paylaştığını belirten Çeliktaş, şunları söyledi:

“Van ve Kocaeli depremle ilgili aynı kaderi paylaşıyor. Biz aynı kaderi paylaşan iki ilin insanları olarak bir aradayız ama iyi ki güzel bir etkinlik vesilesiyle bir aradayız. İnşallah hep bu tür etkinliklerle bir arada oluruz. Depremi yaşadığımızda da Kocaeli’nden büyük destekler aldık. Bize büyük emekler verdiler. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Van olarak turizm alanında çok büyük bir potansiyele sahibiz. Van Gölü ve diğer tarihi değerler bunda önemli yer tutuyor. En fazla güneş alan iliz. Van; toprağın, güneşin, suyun şehridir. Küçükbaş hayvan üretiminde başta gelen bir iliz. Van kahvaltısı, otlu peynir, kavut, murtuğa ve diğer çeşitleriyle ünlüdür. Umarım sabah kahvaltısında beğenmişsindir. Bu program illerimizin tanıtımı açısından inşallah faydalı olur. Hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.”

BELEDİYENİN İLK PROGRAMI VAN’A…

Daha sonra konuşan Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, ilçe belediyesi olarak ilk ilçe dışındaki programlarını Van’a yaptıklarını söyledi.

Sıcak karşılandıkları için teşekkür eden Söğüt, şöyle devam etti:

“Körfez’den size birçok Vanlı hemşehrimizin selamını getirdim. Biz Kocaeli ve Van olarak ortak kaderi yaşamış şehirleriz. Tabi biz Van’ın güzelliklerini çok duyardık. Özellikle Van Gölü ile ilgili çok şeyler duyduk. Belediye olarak da dedik ki ilk programımızı Van’a yapalım. İlçe olarak il dışına yapmış olduğumuz ilk programımız Van. İnşallah bu lezzet köprüsünü bu programla birlikte bir dostluk köprüsüne dönüştürmeyi diliyorum. Ben de tüm Vanlı hemşerilerimi Körfez’e bekliyorum. Sizleri ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyacağız. Van’ı daha gezme fırsatı bulamadık, ama inşallah önümüzdeki günlerde Van’ı gezme, görme fırsatı yakalayacağız. Bu tür programlar önemsediğimiz kültürel programlar inşallah bundan böyle de bu programları devam ettireceğiz. Bu tür programlar ön yargıların kırılması için önemlidir. Biz burada çok sıcak karşılandık. Hepsine şükranlarımızı sunuyoruz.”

KADINA ÖVGÜ

Körfez Kent Konseyi Başkanı Nazmi Akın da yaptığı konuşmada, kadının iş hayatındaki başarılarından söz etti.

Analık görevini başarabilen kadının her alanda başarılı olma olasılığının yüksek olduğuna vurgu yapan Akın, şunları kaydetti:

“Bizim Van’la bağlantımız biraz önce başkanlarımın ifade ettiği gibi deprem odaklı. Kadın dediğimizde bir durmak lazım… Niye durmak lazım, çünkü kadın analık gibi kutsal ama bir o kadar zor bir görevi yerine getiren bir varlık. Biz kent konseyi olarak şunu düşündük; analık görevi gibi zor bir görevi yürüten bir insan günlük hayatta, iş hayatında, çalışma hayatında çok şeyler başarır, biz destek olmasını bilirsek. Kadın meclisine bu konuda her türlü yetkiyi verdik, çalışmanızı, programınızı yapın dedik. İşte bugün kadın CEO’larımız var. İş kadınlarımız var. Ben bu vesileyle bütün Vanlı kardeşlerime şükranlarımı arz ediyorum. İyi ki varsınız, iyi ki Vanlısınız.”

Van Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Pınar Gülle, konukları selamlayarak, “Sizleri Van’da ağırlamaktan mutluluk duyuyorum” diye konuştu.

PANELE GEÇİLDİ

Yapılan açılış konuşmaları ardından panele geçildi.

Moderatörlüğünü Kocaeli Üniversitesi öğretim üyesi Ayfer Özmen’in yaptığı panelde, konuşmacılar Hatice Aydoğan Özsekmen, Aydın Demir ile Defin Altunbaşak kadın ve girişimcilik konusunda sunum yaptı.

Program verilen kokteyl ile son buldu. prestijhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close