Kars İHD’den ‘33. Yıl’ açıklaması

HABER MERKEZİ

İnsan Hakları Derneği (İHD) Kars Şube Başkanı Güldane Kılıç, İHD’nin 33’üncü kuruluş yıl dönümü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Dernek binasında açıklama yapan Güldane Kılıç, “17 Temmuz 1986’da 98 emekçiyle,  bilim insanıyla Türkiye’nin demokratikleşmesi ve insan hakları ihlaline müdahale için kurulan İHD, 33 yıldır ‘İnsan Hakları İle İnsandır’ şiarıyla insan hakları mücadelesi veriyor ve Türkiye’nin demokratikleşmesine katkı sunarak tarihe not düşüyor” dedi.

İHD’nin işlevi hakkında bilgi veren Kılıç,“İHD’nin temel görevi; ülkede yaşanan insan hakları ihlallerini tarihe not düşmek ve yapabilirse müdahale etmek, kamuoyu oluşturmak ve bu anlamda Türkiye’nin demokratik, anayasal güvence altında olan insan haklarına saygılı, ötekilerin haklarını savunan bir yapı oluşturulmasına katkıda sunmaktır” diye konuştu. 

Türkiye’de yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğunu ifade eden Kılıç, sözlerine şöyle devam etti:

“İHD olarak daha demokratik, hakların anayasal güvence altına alındığı insanların örgütlenme ve ifade hürriyetlerinin garanti altına alındığı bir ülke talep ediyoruz. Türkiye’de bulunan mültecilerin haklarının garanti altına alınması ve mültecilere daha iyi yaşam koşullarının oluşturularak mültecilerin bu ülkeye uyum ve rehabilitasyon süreçlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi konusunda yetkililere sesleniyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close