‘Karakomik’ filmi…

HABER MERKEZİ


Türk(iye) Sinema Tarihi incelendiğinde, beğeni kazanan dram/komedi türünün ilk örneğinin 1917 yıllarına dayandığı; 22 dakikalık filmin yönetmeni ve senaryosu başrolü Vasfi Rıza Zobu ile paylaşan Hüseyin Şadi Karagözoğlu’na ait olduğu görülecektir. Bican Efendi Vekilharç adlı bu ilk film beğenilince hemen ardından Bican Efendi Mektep Hocası ve Bican Efendinin Rüyası adıyla iki film daha yapılır. Böylece beğeni kazanan filmlerin aynı oyuncu kadrosuyla yeni ad ve konularla çekilmesi gelenek haline gelir.


Bu gelenek, cumhuriyet döneminde de diğer türlere geçerek yoğun bir şekilde işlenir.


Günümüz sanatçılarından bu geleneği en iyi işleyenlerden biri de Cem Yılmaz’dır.


Cem Yılmaz’ın iki bölümden oluşan Karakomik seri filmlerinin ilki vizyonda. İkincisi olan Karakomik 2’nin fragmanı gösterime girdi bile. Film dram/komedi tarzında olmasına karşın özellikle filmin iki bölümünün ilki olan 2 Arada, tamamen dram ağırlıklı. İkinci bölüm olan Kaçamak ise G.O.R.A serisinin devamı gibi. Gerçi uzay gemisi ile iç ve dış mekânların başarılı görsel efekti, ister istemez, insanın içine işleniyor. Sanırım Cem Yılmaz, filmin ilk bölümü 2 Arada’da işlediği gibi konu ve oyunculukta yeni bir tarz peşinde.


Yapım, Cem Yılmaz Fikir Sanat ve Nu Look. Yazan ve Yöneten de Cem Yılmaz. Cem Yılmaz ile birlikte zengin bir oyuncu kadrosu yer almış filmde: Ozan Güven, Özkan Uğur, Zafer Algöz, Necip Memilli, Nilperi Şahin Kaya, Cemre Ebüzziya, Cem Davran, Can Yılmaz, Uraz Kaygılaroğlu, Umut Kurt, Bala Atabek ve Alişan Uğur.


Görüntü Yönetmeni Ahmet Sesigürgil’in o muhteşem görüntü efektlerini Gold Class’ta izlemek bana ev rahatlığında sinema keyfi verdi, desem yeridir.


Filmi gülmek için izlemeye gitmemek gerekir. Filmin ilk bölümü olan 2 Arada kesitinde öyle mesajlar var ki toplumcu gerçekçiliğin altı kapkara bir kalemle çizilmek istenmektedir. Günümüz toplumsal yapılanma, sanatçıyı ister isteme tarz değiştirmeye yöneltiyor zaten. Her entelektüel aydın sanatçı gibi Cem Yılmaz’ın da bu yeni filminde toplumsal bir ileti peşinde koşmak istemesi bundan olsa gerektir. Çünkü dalgalarla gülümsemek için herkesin yaptığını yapmamak gerektiğini o da biliyor ve bu bildiğini irdelemeye çalışıyor.


Ya ikinci bölümdeki o inanılmaz ileti: Ah biz erkekler!…
İyi seyirler!

Zekeriya EKİNCİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close