Kalın’dan kayyum açıklaması: İstanbul ve Ankara için söz konusu değil

HABER MERKEZİ

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyum atanması konusunda MHP Lideri Bahçeli ile Erdoğan arasında herhangi bir görüşme gerçekleşmediğini söyledi.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyen İbrahim Kalın, kurulda, Hakurk’ta devam eden Pençe operasyonu, Suriye, İdlib ve Rojava konusu, enflasyon ve son günlerde yaygınlaşan orman yangınları konularının ele alındığını söyledi.  

Kalın, “Terörle mücadelede kararlılığımızın tam olarak devam edeceği güçlü bir şekilde yapıldı. PKK terör örgütüne çok ciddi darbeler vuran Pençe 1 ve Pençe 2 Harekatı devam edecek. Kıran Harekatı da netice almaya devam ediyor” dedi.

Kurulda Rojava ve Suriye sahası ile Fırat’ın doğusu ve batısının etraflı bir şekilde ela alındığını dile getiren Kalın şöyle konuştu:

“ABD ile güvenli bölgenin tesisi noktasında bir adım atıldı. Bunun süreci ve kapsamıyla ilgili görüşmeler devam etmektedir. Münbiç yol haritasında yaşanılan oyalamaları kabul etmemiz mümkün değil. Fırat’ın batısında Zeytindalı ve Fırat Kalkanı harekatıyla Cerablus güven altına alınmıştı. Bu bölgeye de yaklaşık 400 bin Suriyeli mülteci geri döndü. İdlib konusu kritik bir hasassiyet arzediyor.  9’uncu gözlem noktamızın intikal yoluna yapılan saldırı, hayatını kaybeden Suriyeliler ve sivillerle ilgili olarak tepkilerimizi Rusya’ya ilettik. Önümüzdeki birkaç gün içerisinde Sayın Cumhurbaşkanımızla sayın Putin’in telefon görüşmesi olacak. Orada 12 gözlem  kulesinin bulunduğu noktalarda mutabık kalınmış idi. Bu mutabakata bağlı kalınmasını bekliyoruz.”

Kayyum konusu

Bir gazetecinin Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlarının görevden alınması ve böyle bir ihtimalin Ankara ve İzmir için de geçerli olup olmadığı şeklindeki sorusuna İbrahim Kalın şöyle cevap verdi:

“Terör örgütüne destek, yardım ve yatakçılık yapmak gibi suç kapsamına giren bir eylem içinde olmayan hiçbir belediye başkanıyla ilgili böyle bir tasarruf sözkonusu değil. İstanbul ve Ankara için böyle bir şey sözkonusu olmadığına göre bir durum yok. Terör örgütlerinin mensuplarını çeşitli isim ve kılıflar altında belediyeye alan belediye başkanlarıyla ilgili kanunlar çerçevesinde adımlar atılmıştır. Seçimlerin namusunun korunması, vatandaşın verdiği oyun demokratik kurallar çerçevesinde hayata yansıtılması için bu tedbirlerin alınması kaçınılmazdır. Bunlar İçişleri Bakanlığımızın keyfi olarak aldığı kararlar değildir. Seçilmiş olmak kimseyi masum kılmaz.”

İbrahim Kalın kayyumlar konusunda Erdoğan ile Bahçeli arasında herhangi bir görüşme olup olmadığı sorusuna ise,  “Sayın Bahçeli’nin sayın Cumhurbaşkanımızla bir telefon görüşmesi olmadı ama inşallah 26 Ağustos’ta Malazgirt’te birarada olacaklar. Belki orada bu konuyu ele alma gündemleri olur” sözleriyle yanıt verdi.

Erdoğan, Putin ve Trump’la görüşecek

Erdoğan’ın önümüzdeki birkaç gün içerisinde Suriye ve İdlib konusunda Rusya lideri Putin’le telefon görüşmesi yapacağını dile getiren Kalın, aynı şekilde ABD Başkanı  Trump’la da bir telefon görüşmesi hazırlığı yaptıklarını vurguladı.

Kalın, “Özellikle Suriye’de güvenli konularla ilgili istişare edilecek konular var. ABD heyeti önümüzdeki aylarda ülkemize gelecek. Bütün bu konuları istişare etmek üzere temasları olacak. New York’ta BM Genel Kurulu’nda Eylül’ün son haftasında orada da görüşmesi olabilir. Sayın Trump’ın ziyaretiyle ilgili çalışma yapmaya çalışıyorlar. Prensip olarak sayın Trump’ın da kendisi Türkiye’yi ziyaret edeceğini söylemişti. Şu anda tarih belli değil. Umarız bu ziyaret yakında gerçekleşir” dedi.

“Zaman zaman Batılı ülkelerin PYD’ye destek siyaseti çerçevesinde bu tür raporların hasıraltı edildiği, gündeme getirilmediğini görüyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Söcüzü, sözlerine şunları ekledi:

“Suriye’yle ilgili hiçbir zaman burası Sünni bölgesi, burası Kürt bölgesi diye bir ayrıma girmedik. Bir PYD-YPG ve PKK propagandası olarak yapılanların arka planına iyi bakmak gerekiyor. Bize PYD/YPG’yi DEAŞ’lı barbarlarla çatışanlar olarak göstermeye çalışılıyor. Ama gerçekler çok farklı. Uluslararası raporlara baktığınızda PYD/YPG’nin ne tür insan hakları ihlalleri yaptıklarını görüyorsunuz. Zaman zaman Batılı ülkelerin PYD’ye destek siyaseti çerçevesinde bu tür raporların hasıraltı edildiği, gündeme getirilmediğini görüyoruz. Terör örgütlerine karşı mücadelemiz sonuna kadar devam edecek. Bütün mağdur ve mazlumların yanında olmaya devam edeceğiz.”(Rûdaw)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close