Nûçevan

Okuyucusunun haber sitesi

Kalın: Bülent Arınç şahsi görüşlerini açıklamıştır

HABER MERKEZİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Bir gazetecinin Bülent Arınç’ın Ahmet Türk ile ilgili sözlerini hatırlatan Kalın, ” Bülent Arınç kendi şahsi görüşlerini açıklamıştır. Bu konuda alınmış kararlar hukuki olarak alınmış kararlardır.” dedi.

İşte Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’ın açıklamalarından satır başları:

Diyarbakır HDP önündeki eylem

Bu cesareti göstermeleri büyük önem arz ediyor. Uluslararası basının ilgisiz kalması dikkat çekici.

Bir annenin çocuğunu dağdan indirmek için verdiği mücadeleye STK’ların, şu veya bu gerekçeyle (sanatçıların) uzak durması kabul edilebilir bir şey değil Umarım bu konuda sanatçılar daha çok destek olurlar.

Güvenli bölge 

Amacımız bütün bölgeyi terörden arındırmak. Kapsamlı, mültecilerin dönmesini içeren bir konudur. Münbiç’tekine benzer bir oyalama, bir dikkat dağıtıma, bir hedef saptırma türü yola başvurulmasına tabii ki müsaade etmeyiz. Sürecin hızlandırılması gerekmektedir.

Burada bir gecikme olursa, bir oyalama taktiğine döner, ‘güvenli bölge’ terör örgütüne, sınırın 10-20-30 kilometre aşağısında yeni bir güvenli bölge oluşturma haline dönüşürse, bu konuda en ufak bir şüphemiz olursa tabii ki Türkiye Cumhuriyeti güvenli bölgeyi fiilen oluşturma imkan ve kabiliyetine sahiptir.

Biz Amerikalıların verdiği bilgilerden hareketle sahanın tamamen güvenli hale geldiğini teyit edemeyiz. Bunu kendi kaynaklarımız üzerinden teyit etmek durumundayız.

Suriyeli mülteciler

Sadece Türkiye’nin meselesi değil, uluslararası bir konu. Mültecilerin dönebileceği bir yer olmalı.

Uluslararası toplum İdlib kaynaklı yeni bir göç dalgasının önlenmesini istiyorsa hem siyasi hem insani hem finansal alanlarda üzerine düşen sorumlulukları mutlaka yerine getirmek durumundadır. Aksi halde tek başına Türkiye’nin bu sorumluluğu taşımasını beklemek ne doğrudur ne hakkaniyetlidir ne de adil bir yaklaşım olacaktır.

Açık kapı politikasıyla onbinlerce insanın hayatı kurtuldu. Güvenli bölge bir an önce hayata geçirilmeli. Ortak devriyeler güzel, ancak yeterli değil. Askerimizin sahada olması gerekiyor.

İdlib 

Türkiye bu konuda üzerine düşeni yapmaya devam edecek.

ABD ile ticaret

Cumhurbaşkanımız New York’ta temaslarda bulunacak.

F-35

Türkiye’nin çıkarıldığına dair bir yazı elimize ulaşmış değil. Türkiye’nin çıkarılmasının çok farklı maliyetleri olur. Sayın Trump’ın sorunun çözümü için gayretini biliyoruz. Biz vazgeçmiş değiliz, Türkiye’yi çıkarmak da kolay değil.

Kayyum atamaları 

Bülent Arınç kendi şahsi görüşlerini açıklamıştır. Bu konuda alınmış kararlar hukuki olarak alınmış kararlardır. Devletin kanunları bellidir. Bunu hangi parti yaparsa yapsın fark etmez. Bir belediye başkanı yolsuzluğa bulaştığında bir kusur oluştuğunda bu süreç işlenir. Seçilmiş olmak kimseyi masum kılmaz. Devletin elini kolunu bağlayıp seyretmesi kabul edilemez.

Büyükşehir Belediye Başkanlarına davet

Cumhurbaşkanımızın kucaklayıcı siyasetinin bir örneği. (NTV)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.