İşitme engelliler Van Gölü’nde dalış yaptı

HABER MERKEZİ

Arama Kurtarma Eğitim Merkezi (AKEM) ile Van İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği (VİED) işbirliğinde düzenlenen farkındalık etkinliğinde işitme engelliler Van Gölü’nde dalış gerçekleştirdi.

AKEM ile VİED tarafından işitme engellilere yönelik Edremit sahilinde “Erişilebilir Van Gölü” sloganıyla dalış etkinliği düzenlendi.

Bilgi veren VİED Temsilcisi Filiz Yörükoğlu, etkinlikle hem işitme engellilerin de dalış yapabileceğini göstermeyi, hem de Van Gölü kirliliğine dikkat çekmeyi amaçladıklarını söyledi.

Edremit Belediyesi ve İl Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün destek sağladığını belirten Yörükoğlu, şu bilgileri verdi:

“İşaret dili tercümanımız çalışma öncesinde antrenmanlar yapılarak su altında işaret dili ile eğitmenler ve işitme engelli arkadaşlarımızın nasıl iletişim kurabileceklerini öğrendiler. Bu çalışmada toplumsal cinsiyet eşitliğine de dikkat çekmek için iki erkek iki kadın işitme engelli arkadaşlarımız dâhil edildi. AKEM eğitmenleri, yönetim kurulu başkanı ve üyelerine çabaları için teşekkür ediyoruz. Erişilebilirlilik haktır, sadece Van Gölü için değil tüm yaşam alanları için bu geçerli olmalıdır. Engelliliğe muhtaçlık, yardımlaşma temelinde bakılmaması gerekiyor. Engelli bireylerinin bir sorunu da engelliliğin hak temelli bir zemine oturulmamasıdır.”
Yörükoğlu, benzer farkındalık etkinliklerine bundan sonra da devam edeceklerini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close