IŞİD’in kaçırdığı Ezidi kardeşler Nevşehir’deki yetimhanede bulundu

HABER MERKEZİ

Musul İl Meclisi Başkanı Seydo Şengali, IŞİD tarafından 2014’te Şengal’den kaçırılan biri 9 diğeri 11 yaşındaki iki kardeşi Nevşehir’deki bir yetimhanade ziyaret ettiklerini, çocukların ailelerine kavuşma arzusu içinde olduklarını söyledi.

Emir Hudeda Hüseyin (9) ile 11 yaşındaki kız kardeşi 3 Ağustos 2014’te IŞİD tarafından Şengal’in Sinune nahyesine bağlı Werdiye köyünden kaçırıldı. Türkmen bir IŞİD’li ailenin himayesine verilen çocuklar, bu aile tarafından Türkiye’ye götürüldü. Ailed aha sonra deşifre olma korksuyla çocukları yetimhaneye bıraktı.  

Rûdaw’a konuşan Musul İl Meclisi Başkanı Seydo Şengali, çocukların diğer kardeşlerine ulaşması üzerine kendileri ile bağlantı kurduklarını ve Eylül ayı başlarında bazı Ezidi şahsiyetlerin yardımıyla Nevşehir’e giderek kardeşlerle görüştüklerini belirtti.

Şengali, “Çocuklardan DNA örneği alındı ve gerçekten kaçırılan kardeşler oldukları ıspatlandı. Çocuklar bizimle dönmek ve ailelerine kavuşmak istiyordu. Ancak resmi işlemler nedeniyle kendimizle getiremedik” dedi.

Seydo Şengali, sözkonusu çocukların IŞİD tarafından aileleri ile birlikte kaçırıldığını ve bu aileden daha önce iki çocuğun daha kurtarıldığını ve şu an Duhok’taki Hanke Kampı’nda kaldıklarını belirtti.

Musul İl Meclisi Başkanı Seydo Şengali, çocukların iadesi için başvuruda bulunduklarını ancak yetkililerin mahkeme kararı olmadan çocukları Irak’a gönderemeyeceklerini kendilerine aktardıklarını ifade ederek, “Çocuklar ile ilgili karar önümüzdeki ay mahkemeden çıkacak” bilgisini paylaştı.  

Rûdaw’ın edindiği bilgilere göre IŞİD tarafından kaçırılıp Türkiye’ye götürülen çocuk sayısı 150’yi buluyor. Seydo Şengali, bu çocukların bulunup iade edilmesi için çalışma yürüttüklerini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close