İran dünyaya meydan okudu

HABER MERKEZİ

ABD’nin Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine yapılan saldırılar sonrası askeri operasyon düzenleme seçeneğini değerlendirdiği yönündeki haberlere ilişkin İran, adeta dünyaya meydan okudu.

Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine düzenlenen hava saldırılarından İran’ı sorumlu tutan ABD’nin atacağı olası adımlara ilişkin iddialar gündemi meşgul ederken Tahran’dan konuya dair bir açıklama geldi.

İran Devrim Muhafızları’nın başındaki Tümgeneral Hüseyin Selami, İran’a saldırmak gibi bir “hataya” düşebilecek ülkeleri “dikkatli olmaları” konusunda uyardı.

“Umarız, geçmişte yaptıkları gibi, stratejik bir hata yapmazlar” diyen Selami, “Bazen askeri seçeneklerden bahsediyorlar” dedi.

İranlı komutan, ülkesine yönelik en “hafif” saldırının dahi “hafif” bir karşılıkla geçiştirilmeyeceğini söyledi.

Selami, İran’ın böyle bir durumda “saldırgan” ülkeyi “yıkana” kadar geri adım atmayacağını ifade etti.

İran’ın “her türlü senaryoya hazır olduğunu” vurgulayan Selami, “Kendi topraklarını ana savaş meydanı hâline getirmek isteyen varsa, devam etsin” diye konuştu.

ABD ASKER GÖNDERİYOR

Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine 14 Eylül’de yapılan saldırıları Yemen’deki İran destekli Husi milisleri üstlenmişti. Riyad ve Washington’ın suçladığı İran ise saldırılarla herhangi bir bağlantısı olmadığını belirtmişti. ABD ise saldırılardan İran’ı sorumlu tutuyor.

ABD Başkanı Donald Trump dün Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne hava ve füze savunma desteği sağlanması için bu ülkelere ek asker ve teçhizat gönderilmesine onay verdi.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, söz konusu iki ülkeden gelen talep neticesinde yaptıkları bu desteğin bir ilk adım olduğunu belirtti ve gerekirse başka kararlar da alabileceklerini ifade etti.

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford bölgeye gönderilecek asker sayısını açıklamadı ancak bunun binlerle ifade edilen bir sayı olmayacağını belirtti. Dunford, konuya ilişkin detayların önümüzdeki hafta kamuoyuna açıklanacağını kaydetti.

TRUMP’TAN “İTİDAL” VURGUSU

Trump ise İran’a yönelik acil bir askeri operasyondan yana olmadığının sinyalini verdi. “İtidal” göstermenin asıl güç göstergesi olduğunu belirten Trump, İran’la şu an savaşa girmek istemediğini belirtti.

ABD Başkanı buna karşın İran’a gelecekteki olası bir askeri yanıt için de açık kapı bıraktı. İnsanların kendisi hakkında “İki saniyede İran’a saldırı talimatı verebilir” diye düşündüğünü söyleyen Trump, aslında bunun için “bir hayli zaman” olduğunu ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close