Irak Kürdistan Bölgesi ile Türkiye arasında zirve

Irak Kürdistan Bölgesi Başbakanlığı himayesinde, Türkiye Irak Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TISİAD) tarafından organize edilen Kürdistan Bölgesi – Türkiye Ticaret ve Yatırım Zirvesi bugün başladı.

Başkent Erbil’deki International Hotel’de düzenlenen zirve son yıllarda gerçekleştirilen en kapsamlı ekonomik zirve olma özelliğini taşıyor.

Kürdistan Bölgesi Başbakanlığı himayesinde gerçekleşen ve Türkiye Irak Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TISİAD) tarafından düzenlenen zirveye Rûdaw Medya Grubu da medya sponsorluğu yapıyor.

Zirveye Kürdistan Bölgesi Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi, Ticaret Bakanı Ali Sindi, Kürdistan Bölgesi Dışilişkiler Ofisi Sorumlusu Felah Mustafa, Erbil Valisi Nevzad Hadi, Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu Divan Başkanı Neçirvan Ahmed, Kürdistan Yatırım Kurulu Başkanı Nuri Osman, Irak İthalatçılar ve İhracatçılar Birliği Erbil Şube Başkanı Geylan Hacı Said, Kürdistan Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı Dara Celil Hayat ve çok sayıda hükümet temsilcisi ile iş insanı katılıyor.

Ayrıca, Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay, MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, MTSO Meclis Başkanı A.Hamit İzol, Türkiye eski Ticaret ve Gümrük Bakanı Bülent Tüfekçi, Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ ile Çukurova, Denizli, Afyon, Konya ve Mersin sanayi ve ticaret odaları başkanı şirket temsilcisi de zirvede hazır bulunuyor.

Zirve kapsamında bugün sabah bir ve akşam bir olmak üzere iki panel düzenlenecek. Sabahki oturumun konusu Kürdistan Bölgesi’inde ticaret ve yatırım fırsatları olacak.

Ardından Türk ve Kürdistan Bölgesi kurumları arası işbirliği protokolü gerçekleştirilecek.

Zirvenin akşam oturumunda ise “Ticaret, Gümrük, Ulaştırma, Eğitim, İnşaat, Yatırım, Tarım’da işbirliği olanakları” başlığıyla düzenlenecek.

Zirve kapsamında firmalar arası ikili iş görüşmeleri gerçekleşecek.

Açılışta bir konuşma yapan Türkiye – Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD) genel Başkanı Nevaf Kılıç, Irak’ta Türkiye’den gelen ürünlerden alınan vergilerin düşmesini istediklerini söyledi.

Nevaf Kılıç, Kürdistan Bölgesi’nde kurulacak yeni hükümetle iki taraf arasındaki ticari ilişkilerin daha da geliştirlmesini hedeflediklerini belirterek, Kürdistan Bölgesi ve Irak’ın Türkiye için diğer Körfez ülkelerine açılan bir kapı olmasını istediklerini ifade etti.

Karaçay: Ticaret hacmini 20 milyar dolara çıkarma imkanı var

Türkiye’nin Erbil Başkonolosu Hakan Karaçay, Almanya, İngiltere ve İtalya’dan sonra Türkiye’nin ençok ihracat yaptığı ülkenin Irak olduğunu belirterek karşılıklı ticaret hacmininin 20 milyar dolara çıkması için gerekli imkanların var olduğunu söyledi.

Zirvede konuşan Türkiye’nin Erbil Başkonolosu Hakan Karaçay, Türkiye ve Irak arasındaki ticaret ve işbirliğini geliştirmeyi amaçlayan butür çabaları anlamlı bulduklarını söyledi.

Hakan Karaçay, “Komşumuz Irak, İngiltere, Almanya ve İtalya’nın ardından ençok ihracat yaptığımız dördüncü ülke konumundadır. Geçtiğimiz yıl Irak’a yapılan ihracat 8.3 milyar doları bulmuştur. Irak’ın da ençok ihracat yaptığı ülke Türkiye’dir. Irak’tan ithalatımız 4.7 milyar seviyesine ulaşmıştır” dedi.

Türkiye’den 2018 yılında 11 bin 813 farklı firmanın Irak’a ihracat yaptığını belirten Hakan Karaçay, “81 vilayetimizden 79’undan Irak’a ihracat yapılmaktadır” dedi.

İhracatın yüzde 79’unun kara yolu, yüzde 18’in de hava yoluyla yapıldığını ve geri kalanının da deniz yoluyla sağlandığını belirten Karaçay, “Ticaret hacminini 20 milyar dolara yükselmetme imkanları mevcuttur. Ancak bunun için iki tarafın elbirliği yapıp işbirliği göstermesi gerekmektedir. İki ülke insanı ve şirketleri beraber iş yapma tecrübesine sahiptir ve birbirini yakından tanımakta” ifadelerini kullandı.

Ticari ilişkiler önündeki engellerin kaldırılması için merkezi hükümet ve ilgili makamların oynacagı rolün önemine değinen Karaçay, “Irak’ta çifte gümrük noktaları bulunuyordu ve bu sorunkların bir bölümü çözülse de sorunların tamamın çözülmüş değil” dedi.

Irak pazarında, Türk malı imajının, kalitesinin oturmuş durumda olduğunu ifade eden Karaçay, “Daha yatırımcı dostu bir iklim yatırımlarımızın artmasına sebep olacaktır” diye konuştu.

Sefin Dizayi: Komşu komşunun külüne muhtaçtır

Kürdistan Bölgesi Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi, Kürdistan Bölgesi’nde ekonomik altyapının geliştirilmesi için Türkiye’nin tecrübelerinden yararlanılabileceğini belirtti.

Karaçay’dan sonra kürsüye çıkan Kürdistan Bölgesi Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi, Kürdistan Bölgesi’nin Türkiye’nin ekonomik alandaki tecrübelerine değer verdiğini ifade etti.

Ekonomik altyapının geliştirilmesinde özel sekötrün önemine değinen Sefin Dizayi, “Türkiye örneği gözönündedir ve Kürdistan buradan örnek alabilir. Türkçede ‘Komşu komşunun külüne muhtaçtır’ diye bir atasözü vardır. Bizim de birbirimize ihtiyacımız vardır. Kürdistan Bölgesi pazarı açık bir pazardır ve Kürdistan Bölgesi hükümeti de özel sektöre ve özgür pazara inanıyor” dedi.

Dizayi, geçtiğimiz günlerde Başkan Neçirvan Barzani’nin, Türkiye ziyaretinde de iki taraf arasındaki ticari hacminin Kürdistan ve Irak genelinde artırılması konularına değinildiğini hatırlattı.

Dizayi, “Türkiye ile 12 milyar dolar ticari hacmine sahibiz ve bunu 20 milyon dolara yükseltme çabası var. Kürdistan Bölgesi hükümeti transit yolların inşasına büyük önem veriyor. Zaho’da açılan köprü, ki aynı zamanda Türkiye-Musul ticaret yolu üzerine düşüyor, bunun bir örneğidir” şeklinde konuştu.

Gelecekte de bu tür zirvelerin gerek Türkiye, gerek Kürdistan da artırılmasını dilediklerini ifade eden Dizayi, “Güçlü bir siyaset güçlü bir ekonomidir, tersi de geçerlidir. Güçlü bir ekonomi güçlü bir siyaseti getirir. Hep birlkte Kürdistan’ın ekonomisini güçlendirerek geliştirebiliriz” dedi.(Kaynak: Rûdaw)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close