İpekyolu Belediyesi ‘Gar Katliamını’ kınadı

HABER MERKEZİ

Van İpekyolu Belediye Meclisi, bugün yapılan toplantıda 2015 yılında Ankara’da gerçekleşen ‘Gar Katliamı’ kınandı.

İpekyolu Belediye Meclisi bugün Meclis Başkan Vekili Halit Tanay Başkanlığında toplandı. Ekim ayı bütçe görüşmelerinin görüşüleceği oturum öncesi  10 Ekim 2015’de Ankara’da gerçekleşen ‘Gar Katliamının’ 4. yıldönümü nedeniyle açıklama yapıldı.

Meclis Eş Sözcüsü Aslı Özdemir’in okuduğu açıklama şöyle:

“Türkiye tarihinin en acımasız, en vahşi katliamlarından biri olan 10 Ekim Ankara katliamının üzerinden dört yıl geçti. Dört yıldır yüreğimizdeki acı ilk günkü gibi tazeliğini koruyor. Dört yıl önce bugün Türkiye’nin dört bir yanından her milliyetten insanlar emek, barış ve demokrasi için Ankara’nın yolunu tutmuştu. 103 insan yaşamını yitirdi ve yüzlercesi yaralandı. Bizler dört yıl önce yitirdiğimiz canlarımızı saygıyla minnetle anıyor,  katliamı lanetliyoruz. Yaşamını yitiren insanların da özlemini duyduğu barışçıl, emeğin demokrasinin hakim olduğu bir ülke talepleri taleplerimizdir. Anka gar katliamında yitirdiğimiz bütün canlarımızın düşleri düşümüzdür, mücadelesi mücadelemizdir”

Açıklamanın ardından oturum, Ekim ayı bütçesinin görüşülmesi ile devam etti.

10 Ekim 2015’te ne olmuştu?

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) çağrısıyla 10 Ekim 2015 Cumartesi günü Ankara’da Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’nin düzenlenmesi planlandı.

Ancak katılımcıların toplanmaya ve kalabalığın artmaya başladığı sırada saat 10:04’te peşpeşe iki patlama meydana geldi.

İki kişi tarafından eşzamanlı düzenlenen bu intihar saldırılarında 103 kişi yaşamını yitirirken, 391 kişi de yaralandı. Bu olay, Türkiye tarihinin en kanlı intihar saldırısı olarak kayıtlara geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close