İlk ‘Doğu sentezli kahvaltı’ Van’da

HABER MERKEZİ

Van’da, Antep’ten Kars’a, Siirt’ten Hakkari’ye kadar uzanan ve tüm bölge illerinin ünlü tatlarını içeren, yöresel kahvaltılk ve yemeklerden bir menünün oluşturulduğu restoran hizmete girdi.

Van Asçılar ve Pastacılar Derneği Başkanı Sinan Pulat ile şef Adem Ergin’in danışmanlık yaptıkları Cevahir Cafe Restoran dün müşterinin hizmetine açıldı.

İlk ‘Doğu sentezli kahvaltı’ Van’da

Kızılay Kan Merkezi yakınlarında açılan restorantta hem doğu illerine özgü kahvaltılıklar, hem de yöresel yemekler bulunuyor.

Antep’ten Kars’a, Muş, Bitlis, Diyarbakır, Siirt’ten Hakkari’ye kadar tüm bölge illerinin öne çıkan kahvaltılık ve diğer yöresel yiyecek çeşitleri burada müşterinin beğenisine sunuluyor.

İlk ‘Doğu sentezli kahvaltı’ Van’da

Kahvaltılıklar arasında Çukurca tahini, Siirt pekmezi (duşav), Çatak Balı, Kars kaşarı ve gravyeri, siyabulu yumurta, hurmalı yumurta, Norduz tereyağı, Gürpınar kaymağı, Bahçesaray lavaş peyniri, kadesürk, siyabu ve mendêli zeytinyağlı ekmek gibi daha bir çok yöresel tat bulunuyor.

Ciddi bir işsizliğin olduğu Van’da, açılan iş yeri sayesinde birçok işsiz genç aynı zamanda istihdam imkanı da buldu. Haber: Ahmet Günay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close