Çar. Ağu 21st, 2019

Nûçevan

Okuyucusunun haber sitesi

İddia: ABD, İncirlik Üssü’nde nükleer bomba gizliyor (NATO belgeli)

HABER MERKEZİ

ABD’nin Türkiye’deki askeri üslerinden ve Orta Doğu’daki en kilit noktalardan olan İncirlik hakkında, gündemi karıştıran bir iddia ortaya atıldı. Yabancı basında yer alan NATO belgelerine göre ABD, İncirlik’te nükleer bomba barındırıyor. Peki bunun ne önemi var?

Akdeniz ve Orta Doğu açısından oldukça hareketli bir dönemden geçiyoruz. Coğrafi konumu sebebiyle ve bir NATO ülkesi olarak Türkiye, bu hareketliliğin en çok hissedildiği bölgelerden birisi. Diğer NATO üyesi ülkelerle birlikte İran ve Rusya gibi ülkelerinde dahil olduğu bu süreçte, ortalığı karıştıran yeni bir iddia daha var.

ABD merkezli haber kuruluşu CNN’in Belçika’da Flemenkçe dilinde hizmet veren haber merkezi HLN, iddiaları gündeme getirdi. Haberlere göre ABD’nin ve dolayısıyla NATO’nun pek çok ülkede bulunan askeri üssünde nükleer bombalar bulunuyor.

İddiaların kaynağı olduğu söylenen NATO raporlarında, ABD’nin Avrupa ülkelerinde yaklaşık 150 adet nükleer silahı ve bombası bulunuyor. Bu envanterin önemli bir kısmı, ABD ve müttefiklere ait uçakların taşıyabileceği boyutta olan B61 nükleer bombadan oluştuğu söyleniyor. B61 tipi nükleer bombalar, ABD tarafından geliştirilen en yeni nükleer ekipman olarak kayıtlara geçiyor ve 170 kilotona kadar patlama gücüne sahip.

Raporda yer alan detaylara göre ABD, söz konusu bombaları ve nükleer envanterleri şu üslerde depoluyor:

  • Belçika – Kleine Brogel Hava Üssü,
  • Almanya – Büchel Üssü,
  • İtalya – Aviano ve Ghedi-Torre üsleri,
  • Hollanda – Volkel Hava Üssü,
  • Türkiye – İncirlik Hava Üssü.

Nisan 2019’da yayınlanan ve 11 Temmuz 2019’da yeniden düzenlendiği söylenen hassas NATO raporunda ABD’nin B61 konusundaki müttefikleri olarak üslerin bulunduğu ülkelerin de adı geçiyor. Belçikalı HLN’ye göre 2015’ten bu yana ülkedeki NATO üssü Kleine Brogel’de ABD’nin nükleer envantere sahip olduğu bilinen bir konuydu. Hatta o dönem ABD’nin bu üsse nükleer envanteri koruma amacıyla 1 milyon dolar destek verdiği de söyleniyordu.

ABD, 2020’de yeni nesil nükleer B61 füzelerini kullanıma sunacak ve bu füzeler, şu sıralar Türkiye ve ABD arasında gerileme neden olan F-35 uçakları tarafından da kullanılacak. Söz konusu uçak nükleer silahlara sahip olduğu bilinen üslerin bulunduğu, raporda “müttefik” olarak belirtilen diğer ülkelere de gönderilecek. Eğer F-35 meselesi Türkiye lehine çözülürse, Türkiye de yeni nesil B61’lere sahip olacak.

ABD’nin NATO üslerinde nükleer envanter barındırması, bu envanterin genişlemesi ve yeni sistemlere uyumlu hale getirilmesi gerilim beklentilerini yukarıya çekiyor. İddialara ilişkin NATO ya da ABD tarafından yapılan resmi bir açıklama bulunmuyor.

“NATO’nun Nükleer Duruşu” başlığı altındaki 5. madde iddiaların ana kaynağı:

nato
Kaynak:webtekno

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.