Hoşap Kalesi korunacak!

HABER MERKEZİ

Van Büyükşehir Belediyesi (VBB) İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından, Hoşap Kalesi’nin korunması amacıyla çalışma başlatılsığı bildirildi. 

VBB’den yapılan açıklamada, İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığının tarihi yerlerin ve eserlerin korunması için çalışma başlattığı belirtildi.

Bu mekanlardan birinin de Hoşap Kalesi olduğu belirtilen açıklamada, “Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı’na bağlı Mekansal Planlama Şube Müdürlüğü ve Koruma Uygulama Denetim Büroları (KUDEB) Şube Müdürlüğü ekipleri, Gürpınar İlçesi Güzelsu Mahallesi’nde bulunan tarihi Hoşap Kalesi’ni koruma amaçlı imar planı için arazide incelemelerde bulundu. İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Eşref Güçlü’nün de aralarında bulunduğu ekip, bölgede inceleme yaparak, mahalle muhtarıyla görüştü.” bilgisine yer verildi.  

Yürütülecek koruma çalışmalarının 157 hektarlık bir alanı kapsayacağı ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:

“Yöreyi turizmde canlandırmak ve mevcut potansiyelin gün yüzüne çıkarılması amacıyla çalışmalarını sürdüren ekipler, yörenin temel vizyonunu oluşturmak adına da önemli bir adım atmış oldu. Yapılacak plan yaklaşık 157 hektarlık alanı kapsıyor. Jeolojik etüt raporu ve halihazır çalışmaları tamamlandı. 1/5000 ölçekli koruma amaçlı nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli koruma amaçlı uygulama imar planı çalışmaları ise devam ediyor. Söz konusu çalışma Evliya Bey Medresesi, Hasan Bey Medresesi ve Türbesi, Süleyman Bey Kümbeti, Bey Hanı, Evliya Bey Köprüsü’nü kapsıyor”

Yıllardır restorasyon çalışmalarının sürdüğü Hoşap Kalesi, halen ziyaretlere kapalı bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close