‘Her ağaca bir yolcu adı!’

HABER MERKEZİ

Urfa’nın Suruç ilçesinde 33 gencin yaşamını yitirdiği katliam ardından oluşturulan ‘Suruç Aileleri İnisiyatifi’ üyeleri, Van İpekyolu Belediyesi Eşbaşkanı Azim Yacan’ı makamında ziyaret etti. İnisiyatif üyeleri, bir hatıra ormanı oluşturularak her bir ağaca katliamda yaşamını yitirenlerden birinin adının verilmesini talep etti.

İstanbul’da yola çıkıp Suriye’ye geçmek isteyen ve oradaki savaş nedeniyle mağdur olan çocuklara oyuncak taşıyan 33 genç, Urfa’nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015 tarihinde meydana gelen patlamada yaşamını yitirmişti.

Patlamanın IŞİD üyeleri tarafından yapıldığı belirtilmişti.

Yaşanan katliam ardından, ölenlerin ve yaralananların yakınları, ‘Suruç Aileleri İnisiyatifi’ oluşturmuştu.

İnisiyatif üyeleri bugün İpekyolu Belediye Başkanı Azim Yacan’ı makamında ziyaret ederek, 31 Mart yerel seçimlerinde belediye başkanı olarak seçildiği için hem tebrik etti, hem de bazı taleplerde bulundu.

İnisiyatif üyeleri, taleplerini bir dilekçe ile Yacan’a sundu.

Talepler, şöyle dile getirildi:

“Biz Suruç Aileleri İnisiyatifi’ olarak yitirdiğimiz 33 düş yolcusunu unutturmamak için çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışmalar kapsamında Belediye eş başkanlığınızın ve meclis üyelerinizin değerlendirmesi için taleplerimizi iletmek istiyoruz. Varsa belediye kütüphanesine Suruç şehitlerimizden birinin adının verilmesi… Belediye bünyesinde kütüphane yoksa 33 düş yolcusu adına bir kütüphane kurulması… Belediyeniz sınırları içinde bulunan sokak veya meydanlardan birine şehitlerimizden birinin adının verilmesi… Belediye sınırlarınız içerisinde hatıra ormanı oluşturup, her bir ağaca 33 düş yolcusunun adlarının verilmesini… Katliamın yaşandığı 20 Temmuz’a yakın bir tarihte belediyenizce çocuklara oyuncak dağıtımının organize edilmesini, katliamın yıl dönümü olan her 20 Temmuz’da belediyenin sosyal medyasında o günün anısına haber yapılmasını talep ediyoruz.

Göstereceğiniz duyarlıktan dolayı Suruç aileleri olarak şimdiden teşekkür ediyor, çalışmalarınızdan üstün başarılar diliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close