Nûçevan

Okuyucusunun haber sitesi

HDP’nin ‘Çalıştay Sonuç Bildirgesi’ açıklandı

HABER MERKEZİ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından Van’da düzenlenen “Yerel Yönetimler Eğitim Çalıştayı”nın sonuç bildirgesi açıklandı.

HDP tarafından 4-5-6-7 Temmuz tarihlerinde, Elitte World Otel’de “Yerel Yönetimler Eğitim Çalıştayı” düzenlendi.

Çalıştaya, 31 Mart yerel seçimlerinde HDP’nin kazandığı 3 Büyükşehir, 5 il, 40 ilçe ve 11 belde belediye eş başkanı, 5 ilin de İl Genel Meclisi Eş Sözcüleri katıldı.

Açılış konuşmaları dışında basına kapalı olarak süren çalıştayın sonuç bildirgesi açıklandı.


Bildirgede, şu ayrıntılara yer verildi:


“*Çalıştayımızın ilk 2 günü yani 4-5 Temmuz tarihlerinde kadın eş başkanlarımızın ve belediye meclisi kadın eş sözcülerimizin katılımıyla gerçekleşen çalıştayımız, 6-7 Temmuz tarihlerinde ise karma biçimde devam etmiştir. Seçimlerin ardından tüm belediyelerimizden temsilcilerimizin katıldığı eğitim çalıştayımız oldukça verimli geçmiştir.
*Bu dört günlük eğitim çalıştayımızda başta HDP’de Kadın Perspektifi, Eşbaşkanlık Sistemimiz, Yerel Yönetimlerde Kadın Modeli ve Kadın perspektifimiz olmak üzere; HDP Fikriyatı ve Yerel Yönetimler İlişkisi, Yerel Yönetimlerde Pratik Politikalar ve Modelimiz, Yerel Demokrasi, Demokratik Ulus ve Radikal Demokrasi, Pratik Politikalar ve Mahalle Çalışmalarımız tartışılmıştır.
*Çalıştayın yapılmasındaki temel amacımız, bundan sonra ki süreçlerde HDP olarak fikrimizin ve çalışma yöntemimizin ne olacağına dair eğitim çalışmaları yapılmış ve demokratik toplumcu belediyecilik paradigmamızı esas alarak geleceğe dönük tartışmalar yürütülmüştür.
*HDP, Demokratik Yerel Yönetimleri bireyin özgür ve demokratik ilkelerde yaşayacağı temel bir okul olduğuna inanır. Bu gerçeklikten yola çıkarak ‘yerel yönetimler, demokratik siyasete dayanır’ diyoruz. Ulus-devletin katı merkezli, kadın karşıtı, tek ve düz çizgili, bürokratik yönetim ve idare anlayışına karşılık, tüm toplumsal gruplar ve kültürel kimliklerin kendilerini ifade edebileceği yaşam alanlarını yaratarak ve tartışarak, meclisinde kararlar alarak yapmaları yaşamsal ilkemizdir.
*Biliyoruz ki demokrasi de yerelden başlar. Özgürlükçü belediyecilik anlayışıyla demokrasiyi geliştirebiliriz. Çünkü halkın gücünden daha büyük bir güç yoktur. Bu güç ile demokratik yönetim kültürünü oluşturmak temel hedefimizdir. Bu dört günlük toplantıda ortaya çıkan ortak irade de bu yönlü tezahür etmiştir. Tüm hukuk dışı engellere rağmen demokratik ve toplumcu belediyeciliğin inşası ve katılımcı belediyecilik anlayışıyla halkın yönetime katılımı sağlanarak yapılacaktır. Bunun ilk ayağının da kadın ile birlikte eşit temsiliyete dayalı, yan yana hareket etmek olduğunu, yapılacak tüm çalışmalarda kadın özgürlüğünün temel alınarak yapılmasının hayati olduğu vurgulanmıştır.
*Şüphesiz özgür birey ve demokratik toplum yaratabilmenin en önemli yöntemi doğrudan ve katılımcı demokrasinin icrasıdır. İnsan topluluklarının iktidar ve devletli sömürü sistemlerine karşı en etkin örgütleme modeli olan belediyeler demokratik, ekolojik, kadın özgürlükçü paradigma ile hayat bulacaktır. Bu inanç ile tüm belediyelerimize çalışmalarında tekrardan başarılar diliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.