Hayallerini iki kitaba sığdırdı

HABER MERKEZİ

Van Ercişli şair ve yazar Meral Erbağa’nın ikinci kitabı olan ‘Kelebeğin Ömrü’, 20 Eylül’de okurla buluşacak. Erbağa’nın ilk kitabı ‘Ağlayan Gözüm Ben Senin Esirinim’ 4 bin baskı ile kısa sürede tükenmişti.

İlk eğitimini tamlamadan erken yaşta evlenen Meral Erbağa, kendi deyimi ile zamanla yazmaya ve okumaya olan aşkının farkına vardı.

Eğitim döneminde yapamadıklarını, yazıp söyleyemediklerini, evlendikten sonra evde eline aldığı bir kağıt bir kalemle ilerletmeye çalıştı.

Evliliğinin önemli bir kısmı, hatta tamamı gurbette geçince, bu yazma tutkusu daha da bir baskın hale geldi ve neredeyse her gün umutlarını, hayallerini, üzüntülerini, sevinçlerini kağıda dökmeye başladı.

Önce şiir yazdı, sonra düz yazı.

Yaklaşık 63 sayfadan oluşan şiir kitabı ‘Ağlayan Gözüm Ben Senin Esirinim’ 4 bin baskı ile kısa sürede tükendi, ne varki maddi imkansızlıklardan dolayı ikinci baskıyı yapamadı.

Ancak sessiz de oturmadı, yazmaya devam etti.

Bu kez de ‘Kelebeğin Ömrü’ isimli bir roman yazdı.

Nûçevan’a konuşan Erbağa, tıpkı şiirde olduğu gibi, romanda da yaşayamadıklarını, hayallerini, beklentilerini, gurbeti, acı-tatlı yaşadığı anları belleğinde kurgulayarak kağıda döktüğünü söyledi.

İçinde sürekli bir yazma isteği nüksettiğini anlatan Erbağa, “Eğer eğitimime devam etmiş olsaydım şimdi çok daha iyi bir seviyede, daha iyi bir noktada olabilirdim. Bir yandan ev işleri, bir yandan yazmak elbette zor, ama bu yazma aşkı zor falan tanımıyor” diye konuştu.

Erbağa, Berdan Yayınevi tarafından basılacak olan romanının yaklaşık 200 sayfadan oluştuğunu, 3 bin adet basılarak 20 Eylül günü kitapçı raflarındaki yerini alacağını kaydetti.

Klip çekti

Meral Erbağa aynı zamanda Van Gölü kıyısında iki adet de klip çekti.

Kliplerde doğal zenginlikleri tanıtan ve giydiği yöresel giysilerle şiirlerinden okuyan Erbağa’ya ikinci klibinde, geçen yıl yaşamını yitiren ünlü dengbêj Gazîn de eşlik etti.

Özel Haber: Ali Acar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close