nucevan.com Yan Logo
Haber Detayı
14 Nisan 2019 - Pazar 22:16
 
Yarın yasak başlıyor!
Dünyada sadeve Van Gölü’nün sodalı suyunda yaşayabilen endemik tür olan Van Balığı (İnci Kefali) için yarın avlanma yasağı başlıyor.
YAŞAM Haberi
Yarın yasak başlıyor!

Bundan önceki yıllarda olduğu gibi, yasak kapsamında Valilik ve belediye önlemler alacak; kırsal kesimde jandarma, merkezlerde de polis ve zabıta ekipleri balığı avlayan ve satanlarla ilgili işlem yapacak.
 
Bu arada Vangölü Aktivistleri Derneği ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde (Van YYÜ) bulunduğu süre içinde Van Balığı ile ilgili önemli çalışmalar yapan ve yasak uygulamasının yaygınlaşmasında ve sonuç alıcı olmasında büyük payı bulunan ve şu anda Bandırma Üniversitesi’nde akademik kariyerini sürdüren Prof. Dr. Mustafa Sarı'nın da aralarında bulunduğu birçok kurum temsilcisi ve tanınmış kişi, Van Balığının yarından itibaren 3 ay süreyle avlanmaması, satılmaması ve tüketilmemesi yönünde sosyal medyada paylaşımlarda bulundu.
 
Van Balığının, havzadaki yaklaşık 16 bin ailenin geçim kaynağı olduğu gibi, bölge turizmine de önemli katkılarda bulunduğu belirtiliyor.
 
Haber: Mazlum HARMANCI

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yarın, yasak, başlıyor!,
Bu habere tepkiniz:
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Yarın yasak başlıyor!
Yorumlar
Haber Yazılımı