nucevan.com Yan Logo
Haber Detayı
26 Nisan 2019 - Cuma 14:37
 
VASKİ’den bir ilk: Pompa Türbin Sistemi!
Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ), su ishale hatlarındaki arızaların ve su kaybının asgariye indirilmesi amacıyla Pompa Türbin Sistemi kuruyor. Sistemin, bölgede ilk olduğu belirtildi.
YAŞAM Haberi
VASKİ’den bir ilk: Pompa Türbin Sistemi!

VASKİ Basın Bürosu tarafından yapılan açıklamada, şu bilgiler paylaşıldı:
 
“Ayrıca türbinden elektrik de elde edilerek, enerji giderlerinin asgariye düşürülmesi hedefleniyor. Yüksek basınçlı su ile üretilecek enerjinin elektrik dağıtım şirketlerine de satılması için gereken prosedürün tamamlanmasına yönelik işlemler sürdürülüyor.
 
İpekyolu İlçesi Narman Su deposu karşısında yapımı devam eden Pompa Tribün Sistemi ile Bostaniçi su deposundan Sıhke Toki ye giden su basıncının borulara zarar vermesi engellenmiş olacak. Su debisinin dengelenerek isale hatlarına verilmesi ile arızaların ve su kaybının önüne de geçilecek. 
 
Bu mahallelerde sık sık yaşanan su arızalarına son verilerek, buna bağlı olarak oluşan su kesintilerinin de artık yaşanmayacağı bir sistem hayata geçirilmiş olacak.
 
Bölgede ilk olarak VASKİ tarafından Van’da uygulamaya alınan Pompa Tribün Sistemi’nin kısa sürede hizmete alınmasıyla yaşanan sorunların tamamen önüne geçilmiş olacak.
 
Ayrıca şehir merkezine içme suyu sağlayan 1 Nolu su deposu terfi merkezinde ki 250 Kw’lık bir pompanın arızası da giderildi. 3 hafta önce arızalanan pompanın Van’da tamiri mümkün olmayınca Ankara’ya gönderildi. Pompanın paslanmaz çelik (304 kalite çelik) mili, mil burçları ve rulmanları değiştirildi. Pompa tekrar devreye alınarak tam kapasite çalışması sağlandı.”
 
Nûçevan Haber Merkezi
Kaynak: Editör: Evrem AKDAĞ
Etiketler: VASKİ’den, bir, ilk:, Pompa, Türbin, Sistemi!,
Bu habere tepkiniz:
Yorumlar
Haber Yazılımı