nucevan.com Yan Logo
Haber Detayı
05 Nisan 2019 - Cuma 17:45
 
Van Urartu Müzesi’nin yeni dizaynı göz kamaştırıyor
2011 yılında meydana gelen depremde kullanılamaz hale gelen tarihi Van Müzesi binasının yerine Van Kalesi yanında yapılan Van Urartu Müzesi’nin yeni eser teşhir kabinleri, göz kamaştırıyor.
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Van Urartu Müzesi’nin yeni dizaynı göz kamaştırıyor

2012 yılında, Urartulara başkentlik eden Van Kalesi yanında yapılan ve fiziki işlemlerin tümüyle tamamlandığı Van Urartu Müzesi binası bir süredir açılışa hazırlanıyor.

 

Yetkililer, yeni ve modern bir tanzim sistemi benimsedikleri için müzeyi hatasız ve kusursuz ziyarete sunmak istediklerini söylüyor.

 

MART’TA AÇILACAKTI!

 

Daha önce açılışın geçtiğimiz Mart ayında olacağı yönünde bilgi paylaştıklarını ancak Mart ayında, dikkatler yerel seçimlerde olduğu için açılışı gerçekleştirmediklerini, müzenin özellikle yabancı turistlerin dikkatlerini çekmesi açısından büyük bir önem arz ettiğini belirten yetkililer, açılışın, en kısa bir sürede gerçekleşeceğini ifade ediyor.

Van Urartu Müzesi

 

KABİNLER GÖZ KAMAŞTIRIYOR

 

Eser tanzim işlemlerinin sonuna gelindiği belirtilen müzedeki yeni ve modern tanzim kabinleri ise, görenlerde büyük bir hayranlık uyandırıyor.

Şeffaf kabinlerde özenle yerleştirilen eserler, ayrı ayrı dönemleri ve konuları ziyaretçinin bilgisine sunuyor. 

Müzedeki diğer bir işlem ise, tarihi kalıntılarla ilgili yapılan düzenleme…

Dışarıdaki 3 bin yıllık bir tarih kanallarla, mezarlarla, höyüklerle, kalelerle, ahşap ve toprak yapılarla adeta içeri taşınmış!

 

GEÇİCİ SERGİ SALONU

 

Bu arada, 400 metre karelik alana sahip olan ve bu kapsamda farklı illerden ve sanatçılardan gelen taleplere karşılık geçici sergi salonlarının da ziyaretçilerin hizmetine sunulacağı belirtildi.

16 adet sergi salonunun yer alacağı öğrenilen alanda, bir adet dergi salonunun ise, yurt dışına çıkarılan eserlerin fotoğraflarının yer aldığı sergi salonu olacağı kaydedildi.

 

TURİZME BÜYÜK KATKI YAPACAK

 

Van Urartu Müzesi’nin ziyarete açılması durumunda, Van’da en fazla ziyaret edilen ve turizme en fazla katkı yapacak olan yerler arasında yerini alacağı belirtiliyor.

Vatandaşlar, müzenin açılacağı günü merakla bekliyor.

 

Özel Haber: Adil HARMANCI  /  PRESTİJHABER

Kaynak: Editör: Mestan ÇAYAN
Etiketler: Van, Urartu, Müzesi’nin, yeni, dizaynı, göz, kamaştırıyor,
Bu habere tepkiniz:
Yorumlar
Haber Yazılımı