nucevan.com Yan Logo
Haber Detayı
14 Mayıs 2019 - Salı 14:09
 
VAN TSO: TURİSTE İLGİ GÖSTERMELİYİZ
Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Meclis Başkanı Mehmet Yasin Ertürk, Van’ın bir turizm kenti olması arzulanıyorsa, herkesin üzerine düşeni yapması ve en önemlisi gelen turiste ilgi göstermesi gerektiğini söyledi.
EKONOMİ Haberi
VAN TSO: TURİSTE İLGİ GÖSTERMELİYİZ

Meclis toplantısında konuşan Van TSO Meclis Başkanı Mehmet Yasin Ertürk, Kapıköy Sınır Kapısı’na değindi.
 
SINIR KAPISI ETKİSİ
 
Sınır kapısının modernize edilmesiyle önemli bir adım atıldığını belirten Ertürk, şöyle dedi:
 
“İran’la yaklaşık 350 km. sınırı bulunan Van, bölgenin en önemli cazibe merkezidir. Kapıköy Gümrük Kapısının bitirilmesi ile İran’la sosyo-ekonomik ilişkilerimiz daha da gelişecektir. Türkiye tarafındaki modern kapı, İran hükümetine de yeni bir kapı yapma zorunluluğu ortaya çıkaracaktır. En son İran’a yaptığımız ziyaretlerde özellikle Kotur deresinde başlatılan yol, menfez ve köprü çalışmalarına şahit olduk. Yıllardır polemik konusu olan yolun bitirilmesi durumunda Kapıköy Gümrük Kapısı, büyük araçların da geçişine müsait hale gelecektir. Bu durum ilimizden yapılacak ticaret hacmini de artıracaktır”
 
 
İRAN’DAKİ SIKINTILAR
 
2018’de başlayan ve devam eden İranlı turist sayısındaki azalmaya da değinen Ertürk, şöyle devam etti:
 
“İran’la ilişkilerimiz önceki yıllara göre çok iyi. Ancak İran’daki ekonomik daralma, uluslararası ambargo ve yurt dışı çıkış harçlarındaki yükseklik, İranlıların yurt dışına çıkmasına engeldir. Ancak Van her zaman İranlıların en kolay ulaşabildikleri bir kent olmuştur. Önceki yıllara oranla sayı azalsa da Van’da azımsanmayacak İranlı turist bulunmaktadır.”
 
 
TURİST ÇEŞİTLİLİĞİ OLMALI
 
Sadece İran ile yetinilmemesi gerektiğini belirten Ertürk, “Ancak biz kentimiz için turizm çeşitliliğini artırmalıyız. Sadece İran pazarına değil, Kuzey Irak, Ermenistan, Azerbaycan ve yerli turistlere de yönelmeliyiz. Son dönemlerde kentte gözle görülür yerli turist grupları var. Eğer Van’ın bir turizm kenti olmasını istiyorsak, her ülkeden ve ülkemizin her yerinden turist ağırlamalıyız.” dedi.
 
 
TURİSTE İLGİ
 
Gelen turiste ilgi göstermenin önemine değinen Ertürk, şunları kaydetti:
 
“Son dönemlerde yerli turist gurupları kentimizi ve bölgemizi gezmeye geliyorlar. Bu sayıyı ne kadar çoğaltırsak, Van’ın bilinirliğini o kadar artırmış olacağız.  Turizm kenti olmak için toplumun tüm kesimlerinin, şehirde yaşayan herkesin, kurum ve kuruluşların aynı duyarlılığı göstermesi gerek. Esnaflarımız, otel ve işletme sahiplerimiz gelen yerli ve yabancı turistlere gerekli ilgiyi göstermelidir”
 
Nûçevan Haber Merkezi
Kaynak: Editör: Evrem AKDAĞ
Etiketler: VAN, TSO:, TURİSTE, İLGİ, GÖSTERMELİYİZ,
Bu habere tepkiniz:
Yorumlar
Haber Yazılımı