nucevan.com Yan Logo
Haber Detayı
09 Nisan 2019 - Salı 21:57
 
Van'dan İran'a yardım kampanyası
İran'da geçtiğimiz hafta yaşanan sel felaketi nedeniyle Van'da, sivil toplum kuruluşlarınca yardım kampanyası başlatıldı.
DÜNYA Haberi
Van'dan İran'a yardım kampanyası

İran'da geçtiğimiz hafta yaşanan sel felaketi nedeniyle Van'da, sivil toplum kuruluşlarınca yardım kampanyası başlatıldı.
 
İran'da, geçtiğimiz hafta meydana gelen ve onlarca kişinin yaşamını yitirdiği sel felaketi nedeniyle Van'daki birçok sivil toplum örgütünün bir araya gelerek oluşturduğu Van Ekonomi Konseyi tarafından yardım kampanyası başlatıldı.
 
Nûçevan'a konuşan Van Ekonomi Konseyi Dönem Sözcüsü Mehmet Aslan, vatandaşları yardım kampanyasına katkı sunmaya davet ederek, şunları söyledi:
 
"Komşumuz İran’da yaşanan sel felaketinden dolayı, yardım kampanyası başlattık. Talep ettiğimiz malzemeler, battaniye, ısıtıcı, hijyen malzemeleri, ev mobilyası malzemeleri, kışlık giysiler vb. Yardımlar Van Ticaret ve Sanayi Odası'nda toplanacak. Tüm vatandaşları bu kampanyamıza destek sunmaya davet ediyoruz. Yaptığımız hem insani bir faaliyet, hemde komşuluk hukukunun bir gereği... Katkı sunan herkese teşekkür ediyoruz. Kısa zaman önce doğal felaketi yaşamış bir il olarak bunu en iyi biz anlarız."
 
NE OLMUŞTU?
 
İran'da, geçtiğimiz hafta meydana gelen sel felaketinde, Fars eyaletinin merkezi Şiraz kentinde 22, Gülistan eyaletinde 7, Mazenderan eyaletinde 5, Kuzey Horasan eyaletinde 3, Kohgiluye-Buyer Ahmed eyaletinde 3, Loristan eyaletinde 5 ve Horasanı Rezevi, Simnan, Hemedan, Huzistan, Kermanşah, Zencan, Kazvin ile İlam eyaletlerinde de 12 kişi olmak üzere 57 kişinin hayatını kaybetmiş, 478 kişi yaralanmıştı. 
 
Loristan eyaletinde 620 köy yolu ulaşıma kapanırken, Kirmanşah eyaletinde de 350 köprü ve su kanalı tahrip olmuştu.
 
Sel felaketinin yaşandığı bölgelerden Gülistan eyaletinin valisi Menaf Haşimi'nin yurt dışında, izinde olması ülkede tartışmalara neden olmuş ve bunun üzerine Haşimi görevinden alınmıştı.
 
Nûçevan Haber Merkezi
Kaynak: Editör: Evrem AKDAĞ
Etiketler: Van'dan, İran'a, yardım, kampanyası,
Bu habere tepkiniz:
Yorumlar
Haber Yazılımı