nucevan.com Yan Logo
Haber Detayı
04 Mayıs 2019 - Cumartesi 10:37
 
Van’da fideler toprakla buluştu
Van Gürpınar ilçe belediyesi tarafından hayata geçirilen ‘seralarda domates ve salatalık’ projesi kapsamında, fidelerin dikimine başlandı.
EKONOMİ Haberi
Van’da fideler toprakla buluştu

 

Belediye tarafından yapılan açıklamaya göre, “Üreticilere farklı üretim modelleri oluşturmak için hayata geçirilen ve yıl içerisinde domates, salatalık, biber, patlıcan, kabak, karpuz ve çilek gibi ürünlerin üretildiği seralarda, yılın ilk fideleri Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış öncülüğünde” toprakla buluştu.


Belediye Başkanı Tanış, “yılın ilk fidelerini toprakla buluşturarak can suyu vermenin memnuniyetini yaşadığını” söyledi.


Seralara ekilen fidelerle Gürpınar’ın örnek bir üretim tesisi olduğunu göstermek istediklerini belirten Tanış, “Hedeflerimizi büyüterek sera çalışmalarımıza devam etmek istiyoruz.  Bunun için de tarımsal projeleri geliştirmek için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ile çeşitli temaslarda bulunduk. Bugün de ilk meyvesini vererek TKDK Van Koordinatörü İbrahim Başak’ı ilçemizde misafir edip projelerimiz hakkında bilgilendirdik.” dedi.

 

Gürpınar’ın verimli topraklara sahip olduğunu ve bunun ilçede yaşayan vatandaşlara güzel bir şekilde anlatmak istediklerini ifade eden Tanış, şunları kaydetti:


“Doğal su kaynakları ve verimli arazilerimiz mevcut. Meyvecilikle beraber önemli oranda sebze yetiştiriciliği de yapılmakta. Belediyemiz bünyesinde üretimin yapıldığı 6 serada 2018 yılında 29 ton ürün elde etti. Bu üretimdeki asıl amacımız vatandaşlarımızı teşvik etmek ve örnek tarımsal üretim tesislerimizi çoğaltmak. Önümüzdeki yıl yeni projeler geliştirerek, farklı mahallelerimizde 100 sera bahçesi kuracağız. Bu sayede en az 300 vatandaşımıza iş imkânı sağlayarak hem istihdamı artıracağız, hem de modern tarımın faydalarını vatandaşlarımıza bu şekilde göstermiş olacağız. Bu amaçla sera bahçelerine önem veriyoruz."

 

Nûçevan Haber Merkezi

 

Kaynak: Editör: Evrem AKDAĞ
Etiketler: Van’da, fideler, toprakla, buluştu,
Bu habere tepkiniz:
Yorumlar
Haber Yazılımı