nucevan.com Yan Logo
Haber Detayı
22 Nisan 2019 - Pazartesi 14:29
 
Van’da anne-bebek ölümlerinde düşüş var!
“Ebeler Haftası” nedeniyle açıklama yapan Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, aldıkları önlemler sayesinde Van’da anne-bebek ölümlerinde azalma yaşandığını söyledi.
SAĞLIK Haberi
Van’da anne-bebek ölümlerinde düşüş var!

Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu “Ebeler Haftası” dolayısıyla açıklama yaptı.
 
Ebelerin görevlerini layıkıyla yerine getirdiklerini belirten Sünnetçioğlu, “Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgesinde ebeler, yurdun en ücra köşelerinde, mesai mefhumu gözetmeksizin, insanüstü gayretle, şikâyet etmeden, sadece görev bilinciyle çalışmaktalar. Sağlık mensubu olarak, görevlerini layıkıyla yapmaktadırlar.” dedi.
 
Ebelerin sağlık çalışanından ziyade bir anne şefkati ile hareket ettiğini belirten Sünnetçioğlu, “Doğum öncesi ve sonrası dönemde anneye ve bebeklere bakım hizmetleri veren ebeler, sağlık alanında ilimizin her köşesinde oldukça önemli ve kutsal bir görev ifa etmektedirler. Her türlü zorlu koşulda mesleklerini icra ederlerken mesleklerinin kendilerine yüklediği disiplin ve sorumluluk bilinci içinde hareket eden ebelerimiz, bir sağlık çalışanından ziyade bir anne olarak hareket etmektedirler. Ebelerimiz sadece doğum öncesi ve sonrası hizmet vermekle kalmayıp ana çocuk sağlığı alanında verdikleri hizmetlerle de, hem halkımızın, hem de sağlık camiasının takdirlerini kazanmışlardır.” şeklinde konuştu.
 
Van’daki ebe sayısına ilişkin de bilgi verem Doç. Dr. Sünnnetçioğlu, açıklamasında, şunlara yer verdi:
 
“Gerek İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı, gerek Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanlığımız olmak üzere ebe istihdamı için ellimizden gelen gayreti göstermekteyiz. Zira ebe sayısının yetersizliği arkadaşlarımızın daha fazla sorumluluk yüklenmelerine yol açmaktadır.  Şu an Van ilimiz bölgeye hitap etmekte, ilimizde 687 ebemiz mevcut bulunmaktadır. Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığımıza bağlı Aile Sağlık Merkezlerimizin sayısının da artmasıyla beraber, yeterli personel görevlendirilmesiyle, anne ve bebek ölüm oranlarında da büyük bir azalma gerçekleşmiştir. Ebeler, özellikle 1. basamak sağlık kuruluşlarında yıllarca onurlu hizmetlerini sürdürdükten sonra şimdi de aile hekimliği gibi bir sistemde de vazgeçilmez bir unsur olarak görev yapmaktadır. Onlar sürekli her şeyin maddi karşılık beklemeden neler yapılabileceğinin örneklerini vermektedirler. Bu duygu ve düşüncelerle ebelerimizin haftasını kutlarım."  
 
Nûçevan Haber Merkezi
Kaynak: Editör: Evrem AKDAĞ
Etiketler: Van’da, anne-bebek, ölümlerinde, düşüş, var!,
Bu habere tepkiniz:
Yorumlar
Haber Yazılımı