nucevan.com Yan Logo
Haber Detayı
28 Nisan 2019 - Pazar 14:02
 
Van Balığı için özel önlemler alınıyor
Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayabilen endemik bir tür olan Van Balığı (İnci Kefali) balığı için avlanma yasağı sürerken, kaçak avcılar için de özel önlemler alınıyor.
YAŞAM Haberi
Van Balığı için özel önlemler alınıyor

Dünyadaki tek balık türü olan ve lezzetiyle bilinen Van Balığı, tescillenmiş ismiyle de İnci Kefali, yörede 15-16 bin ailenin ekmek kapısı durumunda.
 
Van ve Bitlis’in yanı sıra Muş, Ağrı, Iğdır illerinde de satışa sunulan Van Balığı, 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında üremek için tatlı sulara göç ediyor.
 
Suyun tersine hareket ederk giden ve üreme dönemini bitiren balıklar, milyonlarca yavru ile birlikte tekrar göle geri dönüyor.
 
Üreme döneminde daha önceki yıllarda yapılan gelişigüzel avcılık nedeniyle neredeyse tükenme noktasına gelen Van Balığı için son yılarda üniversite, valilik ve belediyenin işbirliği ile özel önlemler alınıyor.
 
Jandarma, polis ve zabıta ekipleri, kaçak avlanmak isteyenlere göz açtırmıyor.
 
Polis ve zabıta ekipleri yerleşim alanlarında satış yapmak isteyenleri mercek altında tutarken, Muradiye, Erciş, Gevaş, Edremit, Ahlat, Adilcevaş, Tatvan bölgesinde de kırsal alanda jandarma ekpiplerinin hem devriye görevi gerçekleştiridkleri, hem de zaman zaman bölgeyi dronla kontrol altında tutmaya çalıştıkları öğrenildi.
 
Bu arada, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde (Van YYÜ) bulunduğu yıllarda Van Balığı'na yönelik önlemlerin alınmasında büyük pay sahibi olan Prof. Dr. Mustafa Sarı da, alınan önlemlerden memnuniyetini dile getirdi.
 
Van YYÜ'deki 24 yıllık akademik hayatından sonra şu anda Bandırma Üniversitesi'nde akademik çalışmalarına devam eden Prof. Dr. Sarı, sosyal medya hesabından, şu paylaşımı yaptı:
 
"Bir zamanlar kaçak avcılığa kim dur diyecek diye çırpınırken, bugün Jandarma dronla sazlıkları gözetim altında tutuyor. İşte yıllardır kesintisiz sürdürülen bir mücadelede gelinen son nokta. Balık önemsiz değil artık. Bir avuç kaçakçı Van Gölü çevresinde balığın gerçek sahiplerinin malını çalamayacak artık. Emek verenlere, gece gündüz balığı korumak için çabalayanlara selam olsun!"
 
Haber: Hasan İŞBİLİR
Kaynak: Editör: Evrem AKDAĞ
Etiketler: Van, Balığı, için, özel, önlemler, alınıyor,
Bu habere tepkiniz:
Yorumlar
Haber Yazılımı