nucevan.com Yan Logo
Haber Detayı
03 Mayıs 2019 - Cuma 20:13
 
Van, 30 yıl sonra hayvan ihraç etti!
Daha önceleri hayvan besiciliği yönünde bölgenin önde gelen illerinden biri olan, ancak yaşanan olaylar ve uygulanan yasaklar nedeniyle son yıllarda hayvancılıkta ciddi sıkıntılar içine giren Van, nihayet 30 yıl aradan sonra hayvan ihraç edebildi.
EKONOMİ Haberi
Van, 30 yıl sonra hayvan ihraç etti!

 

Edinilen bilgilere göre, Van’da, bir süredir özel bir tesiste beslenen toklular, bugün Katar’a doğru yola çıkarıldı.

 

TARIM MÜDÜRÜ AÇIKLADI

Van İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Görentaş da, twitter hesabından, konuyla ilgili şu paylaşımda bulundu:

 

“Yaklaşık 30 yıldan sonra Van'dan yurt dışına koyun ihracatı gerçekleşti. Toplam 6.300 toklu ihraç edilecek. İlk 1.750 baş toklu Katar'a bugün ihraç edildi. Van'dan Adana'ya nakledildikten sonra Katar'a uçak ile gönderilecektir.”

 

VAN’IN HAYVANCILIK GEÇMİŞİ

Özellikle Gürpınar’ın Nordız bölgesinde yetiştirilen özel cins koyun ve keçisi ile bölgenin önemli hayvan üreticisi illerinden olan Van’da, 90’lı yıllarda uygulanan yayla ve mera yasakları ve yaşanan köy boşaltmaları nedeniyle hayvancılık artık bir dönem sonra yapılamaz oldu.

O zamana kadar İran ve Irak’a koyun ihraç eden Van’da, sınır ticaretine getirilen yasak ile de sıkıntı katlanarak büyüdü, hayvancılık bitme noktasına geldi.

 

TESİSLER KAPANDI

İlde yoğun yapılan hayvancılık nedeniyle kurulan Et Entegre Tesisi, Et-Süt Kurumu, Yün-İplik Tesisi gibi hayvancılık ve tarımla ilgili irili ufaklı birçok tesis ya kapılarına kilit vurmak zorunda kaldı, ya da çok düşük kapasiteyle devam etti.

 

ÖNLEMLER İŞE YARAMADI

Sonra gelen hükümetler ise, köye geri dönüş projesi ve hayvan destek projeleriyle hayvancılığı yeniden canlandırmak istedi, ancak bir dönem 100 milyonlarla ifade edilen Van’daki hayvan sayısı, şu anda, yapılan son tespitlere göre, 2 milyon 600 bin.

 

Nûçevan Haber Merkezi

 

Kaynak: Editör: Evrem AKDAĞ
Etiketler: Van,, 30, yıl, sonra, hayvan, ihraç, etti!,
Bu habere tepkiniz:
Yorumlar
Haber Yazılımı