nucevan.com Yan Logo
Haber Detayı
15 Nisan 2019 - Pazartesi 18:33
 
Turizm Haftası start aldı
Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası, bu yıl da Van’da düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlandı.
TURİZM Haberi
Turizm Haftası start aldı

Valilik önünde yapılan resmi törenin ardından katılımcılar, Turizm Haftası kapsamında etkinliklerin devam edeceği alan olan Van Kent Meydanı'na geçti. Burada konuşan Vali Mehmet Emin Bilmez; “Turizm haftası bugün buradaki etkinlikle başladı. İnşallah hafta boyunca ilimizin turizm değerlerini kamuoyuna ulusal düzeyde tanıtmak için bir dizi etkinliğimiz olacak. Umarım, Van sahip olduğu turistik değerlerini, bundan sonra daha iyi bir şekilde değerlendirecek ve bu, ilimize hem yerli hem yabancı daha çok turistin gelmesine vesile olacak. Esnafımız da bunun sayesinde İnşallah daha çok para kazanacak” dedi.

 

Van Kent Meydanında düzenlenen etkinliklere Vali Mehmet Emin Bilmez, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, VANODER Yönetim Kurulu Başkanı Reşat Yeşilağaç, TÜRSAB Başkanı Cevdet Özgökçe, VAHATUDER Yönetim Kurulu Başkanı  Abdullah Tunçdemir, çeşitli kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri ve turizm bölümü öğrencileri katıldı.

 

“ÇOK SAYIDA ETKİNLİK DÜZENLENECEK”

 

Bu yıl 43’üncüsü düzenlenen Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Van Kent Meydanında düzenlenen programa katılan ve açılış sonrası konuşan Vali Mehmet Emin Bilemez, şunları söyledi; “Turizm haftası bugün buradaki etkinlikle başladı. İnşallah hafta boyunca ilimizin turizm değerlerini kamuoyuna ulusal düzeyde tanıtmak için bir dizi etkinliğimiz olacak. Umarım, Van sahip olduğu turistik değerlerini daha iyi bir şekilde bundan sonra değerlendirecek ve bu, ilimize hem yerli hem yabancı daha çok turistin gelmesine vesile olacak. Esnafımız da bunun sayesinde İnşallah daha çok para kazanacak. Burda hem ilimizin ekonomisine katkıda bulunmaya çalışıyoruz bu etkinliklerle, hem de ilimizin sahip olduğu zenginlikleri dünya kamuoyuna, Türk kamuoyuna tanıtmaya çalışıyoruz. Onun için basınımıza da bu anlamda çok iş düşüyor. Biz katkılarınız için sizlere de teşekkür ediyoruz."

 

“KAYBOLMAYA YÜZ TUTMUŞ DEĞERLERİMİZE AĞIRLIK VERİYORUM”   

 

Turizm haftası kapsamında kutlamaların yapıldığı alanda resim sergisi açan ressamlardan biri olan Vanlı ressam Hüseyin Ayça da, Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında yapmış olduğu resimleri sergilemekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek,; “Genelde hep Van üzerine sulu boya çalışmaları yapıyorum. Özellikle de kaybolmaya yüz tutmuş değerlerimiz olan toprak evler, eski sokaklar, eski mahalleler bunun üzerine hemen hemen belgesel oluştu diyebilirim. Yani 50-60 civarında yapmış olduğum resmim var. 
Bugün de burada Turizm Haftasının açılış etkinliğindeyiz diğer arkadaşlarla birlikte, yağlı boya çalışanlar var, yakma resim çalışanlar var. Ben de sulu boya çalışmalarım olan 3 resmimle katıldım. Yeni sergiden geldik, İstanbul’da Deniz Müzesinde sergimiz vardı. Orada da yoğun bir ilgi gördük. Van ağırlıklı resimler götürmüştüm, bu tarz resimler daha fazla ilgi görüyor çünkü pek fazla kimse çalışmıyor bu türü. Hem sulu boya tekniği olarak hem de genelde kaybolmaya yüz tutmuş değerlerimize ağırlık veriyorum”ifadelerini kullandı.

Turizm haftası etkinlikleri resim sergisi, çeşitli el sanatları ve yöresel ürünlerin sergilendiği alanın gezilmesiyle devam etti. Hafta boyunca çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek. 

 

 
Haber: M. Selim Kurt

 Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi

Kaynak: Editör: Evrem AKDAĞ
Etiketler: Turizm, Haftası, start, aldı,
Bu habere tepkiniz:
Yorumlar
Haber Yazılımı