nucevan.com Yan Logo
Haber Detayı
12 Nisan 2019 - Cuma 18:51
 
TÜRÇEP toplantısı Van'da başladı
Her üç ayda bir farklı bir ilde gerçekleştirilen Türkiye Çevre Platformu (TÜRÇEP) toplantısı, Van Çevre ve Tarihi Eserleri Koruma Derneği’nin (Van Çev-Der) ev sahipliğinde, Van'da bugün başladı.
YAŞAM Haberi
TÜRÇEP toplantısı Van'da başladı

İki gün olarak planlanan ve yarın da oturumlarla devam edecek olan toplantı, Van Ticaret ve Sanayi Odası’nda (Van TSO) gerçekleştirildi.
 
Toplantıya, TÜRÇEP Başkanı Tanay Sıdkı Uyar, Bergama'daki sivil itaatsizlik eylemleriyle tanına çevreci-aktivist Oktay Konyar, Mersin Toros Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ahmet Özer, SP Van İl Başkanı Özay İlhan, Şoförler Odası Başkanı Emin Tuğrul, Van Baro Başkanı Zülküf Uçar, Van SMMMO Başkanı İbrahim Şahin, Kars, İskenderun, Eskişehir, Çanakkale, Kızıltepe, Mardin, Lüleburgaz, Şanlı Urfa, Silivri, İzmir, İstanbul, Hakkâri, Ordu, Artvin, Antalya, Diyarbakır ve Kocaeli’nden çevre dernekleri yöneticileri ile Van'dan çok sayıda çevreci ve sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.
 
Açılışta bir konuşma yapan Van Çev-Der Başkanı Ali Kalçık, katılımcılara teşekkür etti.
 
Çevreyi korumanın önemine değinen Kalçık, “Çevreyi korumak için hepimize önemli görevler düşüyor. Geleceğe bırakacağımız en önemli miras yaşanılır bir dünya olmalıdır.” dedi.
 
VAN’IN ÇEVRE SORUNLARI
 
Van’ın tarihi önemi olan bir kent olduğuna ancak büyük ölçüde çevre sorunları yaşadığına dikkat çeken Kalçık, şunları söyledi:
 
“Bölgemiz tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve bunun izlerini halen bünyesinde barındırmaktadır. Günümüze kadar ulaşmış bu yapılar geleceğimize ışık tutmaktadır. Van kentimiz suyu doğası ve turizmi ile birçok toplumun yerleşik yeri olmuştur. Her yerde çevre sorunları olduğu gibi kentimizde de bu tür çevre sorunları oluşmaktadır. Bunların başında toprak, su ve havanın kirlenmesi geliyor. Bununla birlikte çevrenin dengesi bozulmaktadır. Van Gölü kirleniyor, buna çözüm bulunmasa yakın tarihte balçık çukurlara dönüşecektir. Kıyı koruma kanunu ihlal edilecek şekilde kamu kurumlarınca kıyı şeridi işgal edilmiştir. Van Gölü Koruma Kanunu ile ilgili verilen önergeleri ret edilmektedir, bu anlaşılır bir durum değildir. Yine hayvanların yok edildiği, ormanların yakıldığı gerçeği ile karşı karşıyayız. Meralar ve yaylalar yasaklama uygulamaları nedeniyle uzun süre engellenmiştir.  İlimizde çok sayıda ahırın olması da kent yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. İlimizde ormanın olmaması, sazlık alanların da dolgu yapılması, ya da yakılmasından dolayı oksijen almayacak durumdayız. Kişi başına düşen yeşil alan miktarı 2 metre karenin altına düşmüştür.”
 
Daha sonra konuşan TÜRÇEP Başkanı Tanay Sıtkı Uyar da, teşekkürle başladığı konuşmasına platformun yapısına ve yürüttüğü çalışmalara ilişkin bilgi verdi.
 
9 bölgeden dayanışma içinde çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Uyar, “Bölgeleri dolaşarak orayla ilgili çevre sorunlarını tespit ediyoruz. Sivil toplumun katılımını önemsiyoruz. Hem kentimizde bir mücadele sürdürüyoruz, hem de diğer bölgelerdeki arkadaşlarla paylaşıyoruz ve gönüllü çalışıyoruz.” dedi.
 
“ELEŞTİRMİYORUZ ÇÖZÜM ÜRETİYORUZ”
 
Çevre sorunlarıyla ilgili yapılan hataları eleştirmekle zaman geçirmek yerine, bu sorunlarla ilgili çözümler üzerine durduklarını söyleyen Prof. Dr. Uyar, şunları kaydetti:
 
“Hem Türkiye’de hem dünyada yaşam çevresinin korunması için mücadele ediyoruz. Ama şuna dikkat ediyoruz; sadece yapılan yanlışları eleştirmiyoruz, başkasını eleştirip kendimizin iyi olduğunu varsaymıyoruz, başkasının yaptığı güzelliklere değer vermemezlik yapmıyoruz, biz çözüm üretip çözümü söylüyoruz. Biz TÜRÇEP olarak bütün bileşenlerimizle, şu iyidir, bu kötüdür demiyoruz, bugüne kadar 15 yıldır oturup çözümleri tartıştık. Ürettiğimiz çözüme hepimizin çözümü diyoruz. Onun için eksik yapanları araştırmak yerine, kim olduklarını tespit etmek yerine soruna çözüm üretiyoruz. Bu ürettiğimizim de karar süreçlerinde değerlendirilmesini istiyoruz. Biz sorunların çözümü bulup bu çözümleri toplumsallaştırıyoruz. Tekrar Van Çevre Derneğine ve bu kentin paydaşlarına, birlikte değerlendirme toplantımıza katıldıkları için teşekkür ediyoruz.”
 
TOPLANTININ İLK OTURUMU
 
Yapılan konuşmaların ardından ilk oturuma geçildi.
Moderatörlüğünü Van SMMMO Başkanı İbrahim Şahin’in yaptığı oturumda, Prof. Dr. Ahmet Özer ile inşaat mühendisi Şemsettin Bakır, Van Gölü havzası ve çevre sorunlarıyla ilgili sunum yaptı.
Program, soru cevap bölümü ile son buldu.
Toplantı, yarınki sunumlarla devam edecek.  
 
Haber: Mazlum HARMANCI
Kaynak: Editör: Evrem AKDAĞ
Etiketler: TÜRÇEP, toplantısı, Van'da, başladı,
Bu habere tepkiniz:
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
TÜRÇEP toplantısı Van'da başladı
TÜRÇEP toplantısı Van'da başladı
TÜRÇEP toplantısı Van'da başladı
TÜRÇEP toplantısı Van'da başladı
Yorumlar
Haber Yazılımı