nucevan.com Yan Logo
Haber Detayı
24 Nisan 2019 - Çarşamba 18:45
 
Trump 1915 olayları için ‘Büyük felaket’ dedi Türkiye tepki gösterdi
ABD Başkanı Donald Trump 1915 olaylarıyla ilgili bu yıl yine "Büyük Felaket" anlamını gelen "Meds Yeghern" ifadesini kullandı. Dışişleri Bakanlığı'ndan Trump'ın açıklamalarına tepki geldi. Bakanlık'tan yapılan açıklamada, "ABD Başkanı Trump'ın 1915 olaylarına ilişkin açıklamasını reddediyoruz" denildi.
DÜNYA Haberi
Trump 1915 olayları için ‘Büyük felaket’ dedi Türkiye tepki gösterdi

ABD Başkanı Donald Trump, 1915 olaylarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "Bugün 20. yüzyılın en büyük toplu katliamlarından olan Meds Yeghern'de acı çekmiş olanların anısını hatırlıyoruz." ifadesini kullandı.
 
"1915 yılından itibaren 1,5 milyon Ermeni'nin sınır dışı edildiğini, öldürüldüğünü ya da tehcir edildiğini" ileri süren Trump, "Ermeni toplumunun yeniden kurulmasına ve hayatlarının kurtarılmasına birçok Amerikalı'nın katkı yaptığını, acı çekenlerin hatıralarına saygı gösterdiklerini ve Ermenilerin büyük bir düşmanlık karşısında ABD de dahil dünyanın dört bir yanında dinamik topluluklar oluşturduklarını" belirtti.
 
"GEÇMİŞTEN DERSLER ÇIKARMAYA SÖZ VERİYORUZ"
Trump, "Bir daha tekrar etmemesi için geçmişten dersler çıkarmaya söz veriyoruz. Ermenilerin ve Türklerin sancılı mazileriyle hesaplaşmak ve onu kabullenmek üzere gösterdikleri çabaları memnuniyetle karşılıyoruz." değerlendirmesini yaptı.
Trump, göreve geldikten sonraki iki açıklamasında da "Meds Yeghern" ifadesine yer vermiş, önceki ABD Başkanı Barack Obama da konuyla ilgili tüm açıklamalarında bu ifadeyi kullanmıştı.
 
Başkan Donald Trump, 24 Nisan açıklamasında 1915 olayları için yine "büyük felaket" anlamına gelen "Meds Yeghern" ifadesini kullandı
ABD başkanları, 1993 yılında Bill Clinton döneminden bu yana 1915 olaylarıyla ilgili her yıl düzenli yazılı açıklama yapıyor. 1915 olayları genellikle "büyük felaket, tehcir ve katliam" gibi ifadelerle betimleniyor.
 
TÜRKİYE'DEN TRUMP'IN AÇIKLAMASINA TEPKİ: REDDEDİYORUZ
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "ABD Başkanı Trump'ın 1915 olaylarına ilişkin 24 Nisan 2019 tarihli açıklamasını reddediyoruz. Ermenilerin kurguladıkları subjektif anlatıyı temel alan bu açıklamanın hiçbir değeri yoktur. Tarihin iç siyasi mülahazalarla çarpıtılması asla kabul edilemez." ifadesi kullanıldı.
 
"TRUMP'I ADİL OLMAYA DAVET EDİYORUZ"
"Aynı dönemde Ermeni isyancılarca katledilen 500 binden fazla Müslümanın acılarını bir kez daha hatırlatarak Başkan Trump'ı adil olmaya davet ediyoruz." denilen açıklamada, Türkiye'nin, 104 yıl önce yaşanan olayların her yönüyle anlaşılması için Ortak Tarih Komisyonu kurulması önerisinin arkasında olduğu bildirildi.
 
Açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
"1915 olaylarındaki sorumluluklarını unutturmak isteyen radikal Ermeniler ise bu öneriye olumlu yaklaşma cesaretini gösterememektedir. Bu vesileyle, Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılış sürecinde hayatını kaybeden Müslüman, Hristiyan, Yahudi tüm sivil Osmanlı milletlerini saygıyla anıyoruz."
Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör: Mestan ÇAYAN
Etiketler: Trump, 1915, olayları, için, ‘Büyük, felaket’, dedi, Türkiye, tepki, gösterdi,
Bu habere tepkiniz:
Yorumlar
Haber Yazılımı