nucevan.com Yan Logo
Haber Detayı
05 Nisan 2019 - Cuma 04:34
 
Son dakika | Ölümcül hata resmen açıklandı!
Amerikan uçak üreticisi Boeing, son zamanlarda meydana gelen 738 MAX 8 kazalarında, Manevra Karakteristikleri Takviye Sistemindeki (MCAS) bir hatanın payı olduğunu belirterek, yaşanan can kayıpları için özür diledi.
EKONOMİ Haberi
Son dakika | Ölümcül hata resmen açıklandı!

Boeing Üst Yöneticisi (CEO) Dennis Muilenburg, Twitter hesabından  yaptığı açıklamada, Etiyopya Havayollarıʹna ve Endonezya Lion Havayollarıʹna ait  Boeing 737 MAX 8 tipi uçakların düşmesine ilişkin açıklamada bulundu.

 

ˮ737 MAX kazalardaki can kayıplarından dolayı özür dileriz.ˮ ifadesini  kullanan Muilenburg, hayatını kaybeden yolcuların ve kabin görevlilerinin  ailelerine taziyelerini iletti. Her iki kazanın da tam detaylarının ilgili hükümetlerin raporlarında  ortaya konacağını vurgulayan Muilenburg, ˮAncak Etiyopya Havayollarıʹna ait uçak  kazasının ilk inceleme raporlarına göre, her iki kazada da MCAS olarak bilinen  sistemin hatalı hücum açısı bilgisi alması sonucu aktivite olduğu aşikardır.ˮ  ifadesini kullandı.

 

Boeing 737 Max 8 krizi Etiyopya Hava Yollarına ait Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağı, 10  Martʹta Addis Ababaʹdan Kenyaʹnın başkenti Nairobiʹye gitmek için havalandıktan  kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 157 kişi hayatını kaybetmişti. Endonezyaʹda ise Lion Hava Yollarına ait ˮJT 610ˮ sefer sayılı Boeing  737 Max 8 tipi uçak, 29 Ekim 2018ʹde, Cakartaʹdan Sumatra Adasıʹndaki Pangkal  Pinang şehrine gitmek üzere havalandıktan kısa bir süre sonra denize çakılmıştı.  

 

189 kişinin yaşamını yitirdiği kaza, bu tip uçakların ilk kazası olarak tarihe  geçmişti.

 

Etiyopyaʹdaki son kazanın ardından aralarında Türkiye, Çin, Etiyopya,  İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda, Avusturyaʹnın da olduğu birçok ülke ˮBoeing  737 Maxˮ tipi uçakların operasyonlarını geçici olarak durdurmuş ve hava  sahalarını bu uçuşlara kapatmıştı.

 

ABDʹli uçak üreticisi Boeing, 737 Max tipi uçakların MCAS adlı sistemi  için güncelleme duyurusu yapmıştı. Firma, 737 Max tipi uçakların hücum açısı sensörlerinin, uçakların yunuslama istikrarını desteklemek amacıyla tasarlanan  MCAS yazılımına yanlış veri sağlaması durumunda ek güvenlik katmanları sağlayacak  bir güncellemenin tamamlandığını açıklamıştı.

Kaynak: (DHA) - Doğan Haber Ajansı Editör: Evrem AKDAĞ
Etiketler: Son, dakika, |, Ölümcül, hata, resmen, açıklandı!,
Bu habere tepkiniz:
Yorumlar
Haber Yazılımı