nucevan.com Yan Logo
Haber Detayı
21 Nisan 2019 - Pazar 17:28
 
Prof. Dr. Ahmet Özer: Van Gölü Koruma Kanunu çıkarılmalı!
Toros Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. DR. Ahmet Özer, Van Gölü’nün sadece Van havzasına özgü bir göl olmadığını aynı zamanda Türkiye ve dünya mirası arasında yer aldığını belirterek, hızla kirlenen gölün korunması için mutlaka Van Gölü Koruma Kanunu adı altında bir yasal düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
 Prof. Dr. Ahmet Özer: Van Gölü Koruma Kanunu çıkarılmalı!

 
Prof. Dr. Ahmet Özer, İçel Tv’nin “Tez Antitez Sentez” adlı programın konuğu oldu.
 
Daha çok yerel seçimlerin mercek altına alındığı programda, Prof. Dr. Özer, bir süre önce Van’da katıldığı çevre çalıştayıyla ilgili sorulara da cevap verdi.
 
Çalıştayın Van Gölü havzası ve yaşanan sorunlarla ilgili olduğunu anlatan Prof. Dr. Özer, Van Gölü’nün önemine değindi.
 
Çalıştayda iki konuşma yaptığını, bir toplantıya da başkanlık ettiğini belirten Prof. Dr. Özer, Van Gölü’nün önemini ve alınması gereken önlemleri burada da dile getirdiğini ifade etti.
 
 
Prof. Dr. Özer, şunları anlattı:
 
 
“Van Gölü, Van’ın velinimeti… Van’ın turistik tarihi değerleri var, bana göre Van Gölü’nün de tarihi, kültürel, doğa ve tabiat varlığı olarak korunması gereken varlıklara dahil edilmesi gerekir. Bunun için de bir kanun çıkması lazım. Birkaç defa TBMM’ye teklifler verilmiş ama maalesef çıkarılamamış. Halbuki Van Gölü sadece Van’ın değil, Bitlis’in, Tatvan’ın ya da Erciş’in değil, bütün dünyanın, bütün Türkiye’nin… Su bir uygarlıktır. Sürdürülebilirlilik nedir; suyun ve toprağın çok iyi bir biçimde korunmasıdır. Toprağı ve suyu öyle kullanacaksın ki, bundan sonraki kuşaklara da yetsin. Dolayısıyla Van Gölü kirleniyor maalesef. Etrafındaki ilçelerde arıtma var ama çalışmıyor. Halbuki genel idarenin Van Gölü Koruma Kanunu çıkarması lazım, yerel idarenin de bu arıtma tesislerini derhal düzeltip hayata geçirmeleri lazım. Oradaki temel mesaj buydu, yani Van Gölü’nün korunması…”
 
 
Çalıştaya katılan, bir dönem Bergama’daki eylemleriyle  öne çıkan aktivist Oktay Konyar’ın da Van Gölü ile ilgili bir eylem gerçekleştiridğini anlatan Prof. Dr. Özer, şunları aktardı:
“Çalıştaya Türkiye’nin dört bir yanından katılımcılar gelmişti. Mesela Bergama direnişinin sembolü Asteriks de, Oktay Konyar da gelmişti. Hatta bir eylem yaptı o soğukta. Üstünü çıkardı, şapkası başında, İngiliz külodu, köstekli saati, körüklü çizmesi… Sabah baktılar ki beyaz bir şey atıyor göle. Birileri yanaştı yanına; amcacığım ne yapıyorsun, gölü temizliyorum, ne ile, tursille… temizlenir mi, ya temizlenirse? Yani Vanlılara mesaj veriyor. Ne oldu, medyanın gündemine geldi. Yazdılar işe, Van Gölünü tursille temizlemeye çalıştı diye. Bu da önemliydi”
 
 
Van’ın önemli sorunları olduğunu, bu nedenle göçlerin yaşandığını ifade eden Prof. Dr. Özer, sözlerini şöyle noktaladı:
 
 
“Van çok sorunu olan bir ilimiz. Son yıllarda çok göç aldı, çok da nitelikli göç verdi. Bir kere herkesi bulunduğu yerde yaşanır koşullara sahip kılmak gerekir. Hem genel idare hem yerel idarenin görevleridir bu. Yani Van’daki adam Van’da kalmalı, kendi atasının mezarını terketmemeli. Zaten karnı duyarsa, güvenlik içinde, barış içinde yaşarsa terk etmez orayı. İki; eğer Mersini, İstanbul’u kurtarmak istiyorsak, önce Van’ı, Batman’ı kurtarmamız lazım. Bir şey daha var, doğunun huzur bulması lazım. Orası huzur bulmadan burası da huzur bulmaz”
 
 
Haber: Mazlum HARMANCI
 
 

 

Kaynak: Editör: Evrem AKDAĞ
Etiketler: , Prof., Dr., Ahmet, Özer:, Van, Gölü, Koruma, Kanunu, çıkarılmalı!,
Bu habere tepkiniz:
Yorumlar
Haber Yazılımı