nucevan.com Yan Logo
Haber Detayı
05 Nisan 2019 - Cuma 14:48
 
“Otizm farkındalık paneli” düzenlendi
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Engelli Öğrenciler Danışman ve Koordinasyon Birimi, Van Aile - Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Van Otizm Derneği işbirliği ile “10. Otizm Farkındalık Paneli” düzenlendi.
GÜNDEM Haberi
“Otizm farkındalık paneli” düzenlendi

Van YYÜ’de düzenlenen panele, Van Vali Yardımcısı İbrahim Civelek, Van YYÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Demirel, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Çelik ve Dekan Yardımcısı Hayati Çavuş, İlahayat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Salih Arı ve Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Metin Yıldız,  Van İl Defterdarı sayın Murtaza Kamar, Van Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdurrahman Çohaz , Fikret Yavuz ve Tarık Kuşman, Sağlık Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Yaşar Göz, İpekyolu İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü  Eşref Yıldız, Van il Jandarma Komutanlığı Personelleri, Van STK temsilcileri, Üniversitemizin Öğretim Üyeleri ve öğrencileri, Van Otizm Derneği Üyeleri, Aileler ve Otizmli bireyler katıldı.

 

Panelin açılışında bir konuşma yapan Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, otizm konusundaki farkındalık çalışmaları ve bu çalışmaların ileriye taşınmasının önemine dikkat çekerek, şunları söyledi:

 

"Farkındalık meselesi çok önemli olsa bile artık farkındalığın önüne geçmemiz gerekiyor. Bu konuda neler yapmalı bu farkındalığı tüm kurum ve kuruluşlar olarak eyleme nasıl geçirebiliriz bunları konuşmalıyız. Toplumun bir parçası olarak; hem kurumlarımızda hem zihinlerimizde hem de yaşadığımız alanda bu meseleyi kavramamız, bu kavrayışı eyleme dönüştürmemiz gerekiyor. Yani bu farkındalığın ötesine geçmemiz gerekiyor. Bu panelin gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum"  

Daha sonra panele geçildi.

Van Otizm Derneği Başkanı ve Gevaş Meslek Yüksekokul Müdürü ve panel moderatörü Doç. Dr. Erkan Düz, otizmin birey, aile ve toplum ölçeğindeki etkileri konusunda sunum yaparken,  Yüzüncü Yıl Üniversitesi Engelli Öğrenciler Danışman ve Koordinasyon Birimi Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Abdurrahman Mengi de, otizmin tarihçesi ve otizmli bireylerin eğitim süreçleri hakkında bilgilendirme yaptı.

Van Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Cahit Eldemir ise, Van’daki otizmli ve engelli birey ve ailelerine yönelik hizmetler konusunda bilgiler verdi.

Yaklaşık iki saat süren panel, soru ve cevap bölümü son buldu.

 

Nûçevan Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Otizm, farkındalık, paneli”, düzenlendi,
Bu habere tepkiniz:
Yorumlar
Haber Yazılımı