nucevan.com Yan Logo
Haber Detayı
11 Mayıs 2019 - Cumartesi 17:57
 
Muhasebeciler sorunlara çözüm bekliyor
Van-Ağrı-Hakkari Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Şahin, meslekte ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldıklarını, yaşanan sorunlara ivedilikle çözüm bulunması gerektiğini söyledi.
EKONOMİ Haberi
Muhasebeciler sorunlara çözüm bekliyor

Van-Ağrı-Hakkari Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası 23. Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi.
 
Van Defterdarı Murtaza Kamar, Van, Hakkari ve Ağrı’dan mali müşavir ve muhasebeciler ile bazı sivil toplum örgütü temsilcilerinin katıldığı genel kurulda konuşan mevcut başkan İbrahim Şahin, mesleğin zorluklarından söz etti.
 
"Van, Ağrı ve Hakkari bölge odaları olarak 939 kişi mesleği icra etmeye çalıştıklarını" belirten Şahin, "Günümüzde muhasebe mesleği, teknolojik ilerlemenin ışığında kademeli olarak elektronik ortamda icra edilerek bir kabuk değişimine girmektedir. Ancak bulunduğumuz konum itibariyle mesleğimizde var olan sorunlara ilave yeni sorunları beraberinde getirmektedir." dedi.
 
Çözüm için yapılması gerekenler olduğunu hatırlatan Şahin, taleplerini şöyle sıraladı:
  
“Muhasebe ücretlerinin zamanında ödenmesi, yanıltıcı belge kullanılmaması, belgelerin zamanında teslim edilmesi, çalışılan bankalardan hesapların sadeleştirilmesi gerekiyor. Gelir idaresinden de beklentilerimiz var.  Vergi mevzuatında yapılacak değişiklerde meslek mensupları görüşlerinin alınması, bürokratik işlemlerin azaltılması, kayıt dışı mükelleflerin tespit edilerek kayıt altına alınması, meslek mensubu sorumluluğunun sınırlandırılması, Bakanlığın, meslek mensubunu çalışan bir memuru olarak değil,   tarafsız ve objektif olarak görevlerini sürdürenler olarak görmelerini istiyoruz."
 
Şahin, şöyle devam etti:
 
"Beklentilerin yanında taleplerimizde bulunmaktadır. Bunlar; Ölüm, doğum, hastalık gibi durumlarda beyanname göndermek zorunda kalmamamız için mücbir sebep hali Mali Müşavirler için de geçerli kılınması, dinlenebilmek, eşlerimize, çocuklarımıza vakit ayırabilmek için mali tatilin, gerçekçi ve yaşanabilir bir şekle kavuşturulması, SMMM'lerin beyanname ve finansal tablo imzalamaktan doğan sorumlulukları yeniden düzenlenmesini istiyoruz. Kamu kurumlarınca istenen bilgi, beyan ve formların sayısı oldukça artmıştır. En son poşet beyanına anlam veremiyoruz. Tüm verilerin imalattan veya  bir data merkezinden alınması sağlanmalı, Düzeltme amaçlı verilen beyan ve bildirimlerde ceza uygulamasından vazgeçilmeli, Dördüncü dönem geçici vergi beyanı kaldırılmalı"
 
Tek liste ile girilen Genel Kurulda yapılan konuşmalar ardından, mevcut başkan İbrahim Şahin tekrar oda başkanı seçildi.
 
Nûçevan Haber Merkezi
Kaynak: Editör: Evrem AKDAĞ
Etiketler: Muhasebeciler, sorunlara, çözüm, bekliyor,
Bu habere tepkiniz:
Yorumlar
Haber Yazılımı