nucevan.com Yan Logo
Haber Detayı
05 Nisan 2019 - Cuma 04:37
 
İstanbul seçiminde son durum! Maltepe ve Beyoğlu oylarıyla ilgili yeni karar
SİYASET Haberi
İstanbul seçiminde son durum! Maltepe ve Beyoğlu oylarıyla ilgili yeni karar

Alınan bilgiye göre, yapılan iki ayrı başvuru üzerine, Maltepe 2. İlçe  Seçim Kurulu, 2 Nisan 2019ʹda geçersiz oyların, aynı gün verilen başka bir  kararla da tüm oyların yeniden sayılmasına karar vermişti. Bu bölgedeki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine ait tüm  oy pusulalarının sayımı devam ederken, İstanbul İl Seçim Kurulu 3 Nisanʹda  verdiği kararla sadece geçersiz sayılan büyükşehir belediye başkanlığı seçimine  ait oy pusulalarının sayılmasını kararlaştırdı.

 

Bunun üzerine, AK Partiʹnin YSK temsilcisi Recep Özel, YSKʹya  başvurarak, Maltepe 2. İlçe Seçim Kurulunda bütün sandıklarda büyükşehir belediye  başkanlığı seçimine ait oy pusulalarının sayımına başlandığını, birçok sandığın  sayılarak tutanağa geçirildiğini belirtti. Özel başvurusunda, eksik inceleme neticesinde verilen kararın  karmaşaya yol açtığı, bu nedenle İstanbul İl Seçim Kurulunun 3 Nisan tarihli  kararının kaldırılarak Maltepe 2. İlçe Seçim Kurulunun 2 Nisan tarihli iki  kararının gereğinin devam ettirilmesine karar verilmesini istedi. 

 

Talep üzerine toplanan YSK, Maltepe 2. ilçe Seçim Kurulunca tüm  oyların sayımına fiilen başlanmış olması nedeniyle İstanbul İl Seçim Kurulunun 3 Nisan 2019 tarihli kararının kaldırılmasına, Maltepe 2. ilçe Seçim Kurulunca tüm sandıklarda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine ait oy pusulalarının tümümün sayılmasına karar verdi.

 

BEYOĞLUʹNDA DA TÜM OYLAR SAYILACAK

 

İstanbul İl Seçim Kurulu, Beyoğluʹnda geçersiz oyların yeniden sayılması ve geçersiz oyların tespitinin mümkün olmadığının anlaşılması durumunda, o sandıktaki İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığıʹna ilişkin  tüm oyların da yeniden sayıma tabi tutulmasını kararlaştırdı. 

 

Kurul kararında, AK Parti Beyoğlu İlçe Başkanı Harun Muşʹun, Beyoğlu  1. ve 2. İlçe Seçim Kurullarına başvurarak, oy sayım ve döküm işlemleriyle sandık  sonuç tutanaklarının yeniden düzenlenmesi, geçersiz oyların yeniden sayılması,  tutanaktaki hataların düzeltilmesi ve İBB Başkanlığına ait oy pusulalarının  tümünün sayılarak birleştirme tutanaklarının buna göre düzeltilmesine karar  verilmesi yönünde itirazda bulunduğunu hatırlattı. ˮİstanbulʹda farklı uygulama ve sonuçlar doğmaması gözetilerek..ˮ Üç ayrı dilekçeyle sunulan bu itirazların, Beyoğlu İlçe Seçim  Kurullarınca reddedildiği ve İstanbul İl Seçim Kuruluʹna başvurulduğu ve  taleplerin kısmen kabul edildiği bilgisi verilen kararda, bu itirazlarla ilgili  verilecek kararın İstanbul genelinde aynı sebebe dayanan itirazlar hakkında,  farklı uygulama ve sonuçlar doğmaması gözetilerek verildiği ifade edildi.

 

Taleplerin kısmen kabul edildiği, sandık sonuç tutanaklarına hatalı  giriş yapıldığı iddialarına ilişkin, ilçe seçim kurulları tarafından resen  düzeltmeler yapıldığı ve maddi hataların düzeltilmesi için her zaman işlem  yapılabileceği aktarılan kararda, Beyoğlu İlçe Seçim Kuruluʹnun bu yöndeki ret  kararının kaldırılması talebinin reddine karar verdi.

 

Tüm oyların yeniden sayılması talebinin de, gerekçesi ve delili  olmadığı gerekçesiyle reddine hükmedilen kurul kararında, geçersiz oylar yönünde  ise, ˮçokun içinde az vardırˮ kuralı uyarınca 298 sayılı yasanın 105. maddesinin  2. fıkrasındaki, ˮgeçersiz sayılan oy pusulası sayısı ve geçersizlik sebebi  işlenmek zorundadırˮ hükmüne göre, bu hususların sonuç tutanaklarına hiç  yazılmadığı gerekçesiyle, geçersiz oyların yeniden sayılmasına, Beyoğlu İlçe  Seçim Kurulları kararlarının bu yönden kaldırılmasına karar verildi.

 

Kararda, ˮAncak seçim torbasının açılmasından sonra geçersiz oylar  ayrı şekilde bağlanıp mühürlenmediği ve diğer oylarla karıştırıldığı veya ilgili  tutanaktaki geçersiz oy sayısının tutanakta yazılandan eksik ya da fazla olması  ve bu şekilde geçersiz oyların tespitinin mümkün olmadığının anlaşılması  durumunda, o sandıkta Büyükşehir Belediye Başkanlığıʹna ilişkin tüm oyların  yeniden sayılarak sandık sonuç tutanağının yeniden düzenlenmesi gerektiğine,  YSKʹnın 3 Nisan 2019 tarihli kararı, 3. maddesi uyarınca yeniden yapılan sayımla  ortaya çıkan sonucun tüm siyasi parti ve bağımsız adaylar yönünden geçerli olması  gerektiğine oy birliğiyle karar verildi.ˮ denildi. 

Kaynak: (DHA) - Doğan Haber Ajansı Editör:
Etiketler: İstanbul, seçiminde, son, durum!, Maltepe, ve, Beyoğlu, oylarıyla, ilgili, yeni, karar,
Bu habere tepkiniz:
Yorumlar
Haber Yazılımı