nucevan.com Yan Logo
Haber Detayı
28 Nisan 2019 - Pazar 16:38
 
İran-Türkiye güvenlik heyetleri neleri görüştü? İşte merak edilenler…
Türkiye ile İran İslam Cumhuriyeti heyetleri arasında, iki gündür Van’da gerçekleştirilen 53. Alt Güvenlik Komite görüşmeleri, toplantı tutanaklarının imzalanması ile son buldu.
ASAYİŞ Haberi
İran-Türkiye güvenlik heyetleri neleri görüştü? İşte merak edilenler…

İki günlük toplantı ile ilgili olarak Van Polis Evi’nde basın toplantısı düzenlendi.
 
Toplantıda, Türkiye heyeti adına konuşan Van Vali Mehmet Emin Bilmez, “Dost ve kardeş İran İslam Cumhuriyeti’nin Hoy Fermandarlığı ile Valiliğimiz arasında sürdürülmekte olan Alt Güvenlik Komite Toplantılarının 53.sünü yapmış bulunuyoruz. Malumunuz olduğu üzere Van ile İran İslam Cumhuriyeti arasında yer alan 285 kilometrelik sınır hattı bulunmaktadır. Bu da beraberinde vatandaş geçişleri, terörist geçişleri, sınır ticaretinde yaşanan sıkıntılar gibi takibi gerektiren konuları getirmektedir.” dedi.

Toplantının bu kapsamda geçtiğini belirten Vali Bilmez, “Bu kapsamda yapılan görüşmede iki ülke aleyhine faaliyet gösteren tüm terör örgütleri, yasadışı göç, organize suçlar, uyuşturucu ve kaçakçılıkla mücadele, sınır güvenliğinin arttırılması gibi konuların yanında, sınır ticaretinde yaşanan sıkıntılar, kültürel faaliyetler gibi hususlarda bilgi alışverişinde bulunulmuştur.” ifadesini kullandı.
 
Vali Bilmez, “İlişkiler ne kadar güçlenirse her iki ülkede o kadar kazançlı olacaktır. Bu toplantılar vesilesi ile iki kent arasındaki karşılıklı işbirliği ve güven ortamının artarak devam edeceğini umut ediyorum. Değerli Mevkidaşım Sayın Muhammed Abidi ile tanışmaktan ve heyetini kentimizde misafir etmekten duyduğumuz memnuniyeti bildirerek teşekkürlerimi sunuyorum.” diye kaydetti.
 
İran heyeti adına da Hoy Valisi Muhammed Abidi, konuştu.
 
Abidi, şöyle dedi:
 
Çok samimi bir ortamda toplantıyı gerçekleştirdik. İki ülke arasındaki sorunların ele alınması bakımından çok önemli konularda görüş alışverişlerinde bulunduk. Özelikle terörizmle mücadele, kaçakçılık ve kaçak geçişler konularında görüştük. Müşterek sınır güvenliğinin artırılması hususunda iyi neticelere varmış bulunduk. Her iki ülke sınırda yaşayanların refah düzeyinin artırılması bizim önceliğimizdir. Sınır kapısından geçişlerin rahat sağlanması hususunda gerekli görüşmelerde bulunduk. Arzuladığımız bir güvene ulaşalım ve aynı zamanda da sınır sakinlerinin refahını artırmış olalım."
 
İran İslam Cumhuriyeti heyeti, toplantının ardından Van’dan ayrıldı.
 
Nûçevan Haber Merkezi
Kaynak: Editör: Evrem AKDAĞ
Etiketler: İran-Türkiye, güvenlik, heyetleri, neleri, görüştü?, İşte, merak, edilenler…,
Bu habere tepkiniz:
Yorumlar
Haber Yazılımı