nucevan.com Yan Logo
Haber Detayı
04 Mayıs 2019 - Cumartesi 20:09
 
GezginFest Van Festivali'nin ikincisi yapılıyor
Van’da, ilk kez geçen yıl düzenlenen ve aralarında Athena’nın da bulunduğu müzik dünyasının önemli isimlerini ve gruplarını Van’a taşıyan Gezginfest Van Festivali’nin ikincisi, 21-23 Haziran tarihlerinde, Gevaş ilçesinde, Akdamar Adası’nı karşıdan gören alanda gerçekleştirilecek.
KÜLTÜR-SANAT Haberi
GezginFest Van Festivali'nin ikincisi yapılıyor

 

Festivalle ilgili olarak, Gezginfest tarafından yazılı bir açıklama yapıldı.

 

Geçen yıl yapılan ilk festivalin 4 ödül aldığı, bu yılki festivalin de tüm toplumsal hassasiyetlerin gözetilerek tertiplendiği belirtilen açıklama, şöyle:

 

“2018 yılında aldığı 4 ödül ile Türkiye’nin en iyi festivali seçilen GezginFest Van, tarihi zenginliği, kültürel birikimi ve doğal güzelliğiyle göz kamaştıran Van’ımızı tanıtmak, toplumsal değerlerine sahip çıkmak ve önyargıları kırmak anlayışıyla yola çıkmıştır.

 

GEVAŞ'TA YAPILACAK

Van’ı dünyaya tanıtan festival için başta Van Valiliği olmak üzere Gevaş Belediyesi, Van STK’ları ve toplumsal hassasiyete sahip tüm insanların görüş ve önerileri dikkate alınmıştır. Bu yıl 21-23 Haziran’ da Gevaş‘ta yine aynı yerde yapılacak festival için özellikle Van Sivil Toplum Kuruluşlarının tavsiyeleri göz ardı edilmemiştir.

 

DEĞERLERE SAYGI GÖSTERİLDİ

Van’da geçen yıl ilk kez yapılan ve kentimizin tanıtımında önemli rol oynayan festivalimizde bir kişinin dahi burnu kanamamıştır. “Önce Toplumsal Değerlere Saygı” anlayışıyla düzenlenen festival, Van’ı Dünya ve Türkiye gündemine taşımıştır.

 

VAN'A KATKISI OLDU

GezginFest Van, sosyal yaşam alanları, oyun parkları, kütüphaneler, engelsiz parkurlar ve el emeği göz nuru ürünleriyle de örnek olmuştur. Van’ın marka değerine yadsınamayacak derecede katkısı olan GezginFestVan, hayalini gerçekleştirmek isteyen tüm güzel insanların unutamayacağı bir 3 gün ile dostça ve kardeşçe başarıyla tamamlanmıştır.

 

4 ÖDÜL ALDI

Dünyanın birçok ülkesinde ve tüm Türkiye’de ilgiyle izlenen festivalimiz; KKTC Cumhurbaşkanlığı, Biletix, BTZ ve FacetoFest gibi önemli kurum ve kuruluşlar tarafından da ödüllendirilmiştir. Bu ödüller Van adına alınmıştır. Gevaş’ta yapılan festivalimizin uluslararası arenada aldığı ödüller, tüm Van halkının hisleri gibi umutla ve gururla ilçemize taşınmıştır.

 

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER DİKKATE ALINDI

Bugüne kadar insanı ve doğayı seven, hayvan dostlarımıza şefkat gösteren, ‘‘mutluluk paylaştıkça güzeldir’’ anlayışını benimseyen bir festival topluluğunu amaçlayan Interrail Turkiye, yaşadığımız ülkenin, bölgenin ve kentin toplumsal değerlerine saygısızlığı asla kabul etmez. Tüm etkinliklerinde önceliği “Canlılara Sevgi, Değerlere Saygı olan İnterrail Turkiye, GezginFest Van için aylar süren bir çalışma yapmış, tüm görüş ve önerileri dikkate almış ve hazırlıklarını toplumun hassasiyetlerini gözeterek yapmıştır.

 

TREN SEYAHATİ

GezginFest Van, Van’ın yeni ekonomik kalkınma modeli olarak gösterilen Van Gölü Ekspresi’ni tüm Türkiye’ye duyururken, dünyada tren seyahatini bir yaşam tarzı haline getiren gezginlere de tanıtmaktan geri durmamıştır. Van en kısa zamanda bunun faydasını fazlasıyla görecektir. Van Gölü Ekspresi, sadece yerli gezginlerin değil, yabancı gezginlerin de gözdesi olacaktır.

 

VAN'DAN MUTLU AYRILDIK

Geçen yıl GezginFest Van için Van’a gelenlerle yapılan anket çalışmasında katılımcıların hayatlarında ilk kez Van Kalesi, Akdamar Adası, Van Kedi Evi, Muradiye Şelalesi, Şamran Kanalı ve Hoşap Kalesi gibi Van’a ait değerleri görmesi, kahvaltının başkentinde Van Kahvaltısı keyfini yaşaması, Van Kavurması, Van Kaburgası, Keledoş vb, Van’a ait lezzetleri ilk kez tatması bizleri mutlu etmiştir.

 

İKİNCİSİ 21-23 HAZİRAN'DA

Festival alanındaki zenginlik ve renklilik Van ve Gevaş Şehir Merkezlerine de yansımıştır. Van ve Gevaş Esnafıyla yüz yüze yaptığımız görüşmelerde hepsi festivalin Van’a ekonomik anlamda da önemli katkılarının olduğunu belirtmiştir. Bu bağlamda 21-23 Haziran’ da yapılacak festivalimize Tüm Van Halkı ve Saygıdeğer Basın Mensupları davetlidir.”

 

Nûçevan Haber Merkezi

Kaynak: Editör: Evrem AKDAĞ
Etiketler: GezginFest, Van, Festivali'nin, ikincisi, yapılıyor,
Bu habere tepkiniz:
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
GezginFest Van Festivali'nin ikincisi yapılıyor
GezginFest Van Festivali'nin ikincisi yapılıyor
GezginFest Van Festivali'nin ikincisi yapılıyor
Yorumlar
Haber Yazılımı