nucevan.com Yan Logo
Haber Detayı
18 Nisan 2019 - Perşembe 12:41
 
Erdoğan ile Zarif görüştü
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile görüştü.
DÜNYA Haberi
Erdoğan ile Zarif görüştü

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki basına kapalı olarak yapılan görüşme, 1 saat 10 dakika sürdü. Görüşmede Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da yer aldı.
 
Görüşme öncesinde basına konuşan Zarif,  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile uzun bir görüşme yaptığını belirterek, "Bu konuşmanın raporunu Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a sunacağım" dedi.
 
İran olarak bölge ülkelerinin birbirleriyle iyi ilişkiler içinde olmasını istediklerini belirten Zarif, ülkelerin iç işlerine veya uluslararası ilişkilerine müdahale etmediklerini, sadece temennilerini ilettiklerini söyledi.
 
Zarif, Suriye'de siyasi çözüm süreci kapsamında oluşturulması planlanan Anayasa Komisyonu için Rusya, Türkiye ve Birleşmiş Milletler ile diyaloglarının devam ettiğini, rejim tarafının BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen ile bu konuyu detaylı şekilde konuştuğu bilgisini aktardı.
 
Anayasa Komisyonunun kimlerden oluşacağı ve komisyonda hangi usul ve esasların hakim olacağı konularının çözülmesi gerektiğini hatırlatan Zarif, Astana sürecinin bir sonraki oturumunun da gelecek günlerde Nur Sultan'da yapılacağını, sürecin bir adım daha ileri götürülmesini umduklarını söyledi.
 
(Rûdaw)
Kaynak: Editör: Evrem AKDAĞ
Etiketler: Erdoğan, ile, Zarif, görüştü,
Bu habere tepkiniz:
Yorumlar
Haber Yazılımı