nucevan.com Yan Logo
Haber Detayı
25 Nisan 2019 - Perşembe 19:27
 
Erdoğan’a Said-i Nursi çağrısı
Urfa Medya Yazarlar Derneği, Bediüzzaman Said-i Nursi'nin naaşının bulunması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulundu.
GÜNDEM Haberi
Erdoğan’a Said-i Nursi çağrısı

Urfa Medya Yazarlar Derneği Başkanı Abdulkadir İkbal, Üstad Bediüzzaman ile ilgili devlet arşivlerinin bir an önce açılması, mezar yerinin tespit edilmesi ve naaşının ilk mezar yerine defnedilmesi gerektiğini söyledi.
 
Rûdaw'da yer alan habere göre, Urfa Barosunun Bediüzzaman'ın naaşı ile ilgili çalışmaları takdirle karşıladığını belirten İkbal, “Bütün Urfalılar namına böyle bir çalışma ve üstün gayret, büyük bir mesuliyeti de ortadan kaldırmakta, bu durumdan mustarip ve gerek ülke çapında gerekse ülke dışında birçok insanımızın talebini dile getirmektedir” dedi.
 
“Bu insanlık suçu sona ermelidir” diyen İkbal, sözlerine şunları ekledi:
 
“Komünist olduğu söylenen ve Rusya'da vefat eden Nazım Hikmetin naaşı Devlet tarafından Türkiye'ye getirildi. 1960 ihtilalinde idam edilen merhum Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşlarının da naaşları Yassı Ada'dan getirilerek bir anıt mezar yapıldı. Onun için haykırarak diyoruz ki, bir an evvel gerek Genelkurmay'ın ve gerekse Urfa arşivlerinin açılarak büyük İslam Âlimi Said Nursi’nin naaşının yeri tespit edilmeli, ilk defnedildiği asıl mezarı olan Dergâh Camii'ne nakledilmelidir.
 
Bu insanlık suçunun artık sona ermesini 'Taşıyla toprağıyla Urfa mübarektir.' diyen ve bütün Urfalılara selam söyleyen bu büyük İslam kahramanına yapılan ihanetin ve tarihte eşine az rastlanan bu zulmün bir an evvel son bulmasını başta Sayın Reisi Cumhur Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm yetkililerden talep ediyoruz.”
 
Nûçevan Haber Merkezi
Kaynak: Editör: Mestan ÇAYAN
Etiketler: Erdoğan’a, Said-i, Nursi, çağrısı,
Bu habere tepkiniz:
Yorumlar
Haber Yazılımı