nucevan.com Yan Logo
Haber Detayı
11 Mayıs 2019 - Cumartesi 23:44
 
Dünyaya ömür biçti!
NASA'da görevli bilim insanı Dr. Umut Yıldız, “Dünya şu anda 4,5 milyar yıl yaşında. Size Dünya'nın ölüm için tarih verebilirim. Dünya'nın geride 5 milyar yıl yaşı kaldı” dedi.
BİLİM Haberi
Dünyaya ömür biçti!

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı'nda (NASA) görevli bilim insanı Dr. Umut Yıldız, Ordu'da,  'Uzayda Neler Oluyor' konulu sunumda öğrenciler ve uzay meraklılarıyla bir araya geldi.
 
Yıldız, yaptığı sunumda Dünya'nın 5 milyar yıl yaşı kaldığını söyledi. Yıldız, “Dünya şu anda 4,5 milyar yıl yaşında. Size Dünya'nın ölümü için tarih verebilirim. Dünya'nın geride 5 milyar yıl yaşı kaldı. Bakın evrenin geriye kalan ömründen söz etmiyorum, Dünya'dan söz ediyorum. Tabii bu arada biz başka bir şey yaparak Dünya'nın sonunu getirmezsek" dedi.
 
'GÜNEŞ'E AKIN VAR'
Güneş'le ilgili çalışmalar kapsamında uzaya 'Parker Solar Probe' isimli bir araç gönderdiklerini dile getiren Dr. Yıldız, “Bu araç güneşe 6,2 milyon kilometre kadar yaklaşacak ve incelemelerde bulunacak. Mars'a gelecek yıl göndereceğimiz araç 2021'de kızıl gezegene iniş yapacak. Bunun en büyük özelliği yaşam araştıracak. Detayları, çizimleri yapıldı. Çok heyecan verici bir olay. Parça toplayacak. Buradan toplanan numunelerin getirilmesi de gündemde" diye konuştu.
 
'MARS'A GİDENLER GEZEGENDE 2 YIL YAŞAMAK ZORUNDA'
Mars'a yolculuk hakkında da konuşan Yıldız, roketin inşa sürecinin devam ettiğini ve 2 yıl içinde test sürüşünün gerçekleştirileceğini aktardı. Yıldız, “Roketin ucunda 4 kişilik bir kapsül var. Mars'a gidiş minimum 6 ay sürecek. Mars'a gidenler gezegende 2 yıl yaşamak zorunda. Çünkü Mars ile Dünya her 26 ayda birbirine yaklaşıyor. Yolculuğun bu döneme denk gelmesi gerekiyor. Canınız istediğinde Mars'a ya da Mars'tan Dünya'ya dönemezsiniz. Mars'a gitmek isterseniz, 3 kişiyle 3 yıl geçireceksiniz" ifadelerinde bulundu. (DHA)
Kaynak: Editör: Evrem AKDAĞ
Etiketler: Dünyaya, ömür, biçti!,
Bu habere tepkiniz:
Yorumlar
Haber Yazılımı