nucevan.com Yan Logo
Haber Detayı
05 Nisan 2019 - Cuma 04:47
 
Dünyada ortalama yaşam süresi 5,5 yıl uzadı
Örgütün, yayımladığı ˮDünya Sağlık İstatistikleriˮ raporuna göre, 2000-2016 arasında ortalama yaşam süresi 5,5 yıl artarak, 66,5ʹten 72ʹye yükseldi.
GÜNDEM Haberi
Dünyada ortalama yaşam süresi 5,5 yıl uzadı

Ortalama yaşam süresinde kişi başına düşen gelir, belirleyici rol  oynamaya devam ederken, düşük gelirli ülkelerdeki ortalama yaşam süresi yüksek gelirli ülkelere göre 18,1 yıl daha düşük. 2019ʹda 73 milyonu erkek, 68 milyonu kız 141 milyon çocuğun doğmasının  öngörülen raporda, erkeklerin ortalama 69,8, kızların da 74,2 yıl yaşayacağı tahmininde bulunuldu.

DSÖʹnün raporunda, son 16 yılda özelikle Sahra Altıʹnda olmak üzere  sıtma, kızamık ve diğer bulaşıcı hastalıklara karşı ilerleme kaydedildiği için 5  yaş altı çocukların ölüm oranlarında çarpıcı düşüş olduğu kaydedildi. Afrikaʹyı etkisi altına alan AIDS ile mücadelede gelinen nokta yaşam süresinin artmasını sağlarken, tüm ilerlemelere rağmen gelişmiş ve gelişmekte  olan ülkeler arasındaki ortalama yaşam süresi arasındaki ciddi fark varlığını  korudu.

 

Kadınlar daha uzun yaşıyor Küresel intihar oranı 2016ʹda erkeklerde kadınlara göre yüzde 75 daha  fazla gerçekleşirken, trafik kazalarında yaralanan erkeklerin sayısı kadınların  iki mislinden fazla oldu. 

 

Ülkeler arasında ortalama yaşam süresi Japonyaʹda 84, İsviçreʹde 83  ile en yüksek olarak dikkati çekerken, Lesotho ve Orta Afrika Cumhuriyeti gibi  ülkelerde ise ortalama 52-53 yıl olarak gerçekleşti.

 

İç savaşın hüküm sürdüğü Suriyeʹde 2000 yılında 73 olan ortalama yaşam  süresi ise 2016ʹda 63,8ʹe düştü.

 

İlk defa cinsiyete dayalı ortalama yaşam süresinin ele alındığı raporda, başta gelişmiş ülkelerde olmak üzere kadınların erkeklere göre daha uzun  yaşadığının altı çizildi.

 

Raporda kadınların, erkeklere göre sağlık hizmetlerine erişiminin daha  yüksek oranda gerçekleştiği, erkeklerin önlenebilir ve tedavi edilebilir bulaşıcı  olmayan hastalıklarla, trafik kazalarından ölme olasılığının kadınlara göre daha fazla olduğu kaydedildi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Evrem AKDAĞ
Etiketler: Dünyada, ortalama, yaşam, süresi, 5,5, yıl, uzadı,
Bu habere tepkiniz:
Yorumlar
Haber Yazılımı