nucevan.com Yan Logo
Haber Detayı
15 Nisan 2019 - Pazartesi 14:11
 
Doktorlara yönelik “uyum eğitimi” tamamlandı
Van İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Aile Hekimliği Birimi tarafından düzenlenen, ‘Aile Hekimliği 1. Aşama Uyum Eğitimi’ne katılanlara sertifikaları verildi.
SAĞLIK Haberi
Doktorlara yönelik “uyum eğitimi” tamamlandı

Edinilen bilgilere göre, daha önce Aile Hekimliği 1. Aşama Uyum Eğitimi almamış olan aile hekimleri ile İlçe Sağlık Müdürlükleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Entegre İlçe Devlet Hastaneleri’nde görevli hekimlere, Sağlık Bakanlığı’nın talimatları doğrultusunda verilen eğitim, 5 eğitimci ve 27 katılımcı ile gerçekleştirildi.
 
Eğitime katılan doktorlara bugün birer teşekkür belgesi verildi.
 
Belge töreni sırasında konuşan İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dt. Şebnem Kartal, şunları söyledi:
 
“5 günlük Aile Hekimliği 1. Aşama uyum eğitiminin amacı, aile hekimliği disiplininin özünü, felsefesini, olmazsa olmazlarını, birinci basamak bakış açısını yönetmenliğe göre tanıtmak ve arttırmaktı.  Toplumumuzda şöyle bir adet var; hasta olunduğunda hastaneye gidilir ve sağlık hizmeti de hasta olan kişiye verilir gibi. Ama gerçekte bunun böyle olmadığını özellikle birinci basamakta çalışan tüm doktor arkadaşlarım çok iyi bilir. Birinci basamağın en önemli görevi hastalanıp gelen kişiye reçete yazmak değil bence koruyucu hizmetleri verebilmektir. Fakat birinci basamakta sahada yer alan doktorlarımız koruyucu sağlık hizmeti yapıyor, kronik hastalığı olan bütün nüfustaki kişileri tarıyor, takiplerini yapıyor ve eğitimler veriyorlar. O eğitimler sayesinde de koruyucu sağlık hizmeti sağlanıyor. Obezite ile mücadele, kanser taramaları gibi faaliyetler yapılıyor. Yani birinci basamakta yapılan bu çalışmalar ile aslında kitlesel bazda hizmet veriliyor. O yüzden birinci basamakta yapılan hizmetlerin önemi çok büyük. Bunun için birinci basamak sağlık hizmetlerinin sürekli eğitimle geliştirilmesi ve güçlendirilmesi gereklidir.”
 
Kartal, şunları kaydetti:
 
“Bu amaçla Sağlık Bakanlığımız iradesiyle birinci basamakta çalışmakta olan veya çalışacak olan pratisyen ve uzman hekimlerimize yönelik bu alan için gerekli asgari bilgi, tutum ve becerilerle donatılmalarını sağlamak için bir ‘uyum eğitimi' düzenledik. Ben öncelikle bu eğitime katkı sağlayan Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcımız Büşra Tapan Soğanda’ya eğitimci doktor arkadaşlarımız Dr. Çağrı Veysel Yeşilyurt, Dr. Nuh Barut, Dr. Güven Güneş, Dr. Ömer Doğu Karatay’a ve daha sonra eğitime katılan tüm doktorlarımıza teşekkür ediyorum”
 
Nûçevan Haber Merkezi

 

Kaynak: Editör: Evrem AKDAĞ
Etiketler: Doktorlara, yönelik, “uyum, eğitimi”, tamamlandı,
Bu habere tepkiniz:
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Doktorlara yönelik “uyum eğitimi” tamamlandı
Doktorlara yönelik “uyum eğitimi” tamamlandı
Yorumlar
Haber Yazılımı