nucevan.com Yan Logo
Haber Detayı
05 Nisan 2019 - Cuma 12:19
 
DELİ VE DÂHİ VİZYONDA
En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ına sahip iki sinema sanatçısının başrolünü paylaştığı 2019 yapımı ABD filmi olan Deli ve Dâhi vizyona girdi.
KÜLTÜR-SANAT Haberi
DELİ VE DÂHİ VİZYONDA

Özel Haber: Zekeriya Ekinci

En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ına sahip iki sinema sanatçısının başrolünü paylaştığı 2019 yapımı ABD filmi olan Deli ve Dâhi vizyona girdi. 


Sean Penn ve Mel Gibson’ın başarılı oyunları yine Oscar yönlü gibi görünüyor.


Simon Winchester’ın The Professor and the Madman adlı romanından uyarlanan filmin yönetmen ve senaryo grubunda Farhad Safinia’nın imzası var.

Başarılı zengin oyuncu kadrosu, kostümü, iç ve dış mekân uyumu, çekimin Londra sokaklarında yapılmış olması, görüntü ve konuşma efektlerinin gerçeği aratmaması, filmin başarı grafiğini artırıyor. Yaşamsallığın kurgu odağında beynin Tanrı’nın ağırlığı olarak verilmesi ise mantığı duygunun önüne çıkarıyor ve seyirciyi beklendik sahneler konusunda yanılgıya uğratıyor.


Konu, anlambilim ve psikiyatr üzerinde kurgulu.


Oxford Üniversitesi, 1857 yılında, etimolojik anlamda cilt cilt İngilizce bir sözlük çıkarmak ister. Son yirmi yılda bunu başaramamıştır. Bu sözlüğün hazırlanması için dâhilere ihtiyaç duyulur. Bir dâhi olan İrlandalı Jamer Murray (Meb Gibson) sözlüğün hazırlanmasında görev almak ister. On civarında dil bilen bu dâhinin diplomasının olmaması dâhiyane konuşması sonrasında sorun teşkil etmez. 


Diğer taraftan Amerikalı askeri cerrah olan Dr. William Chester Minor (Sean Penn), savaşlarda gördüğü kan, ölüm ve zulüm karşısında sanrılı bozukluğa tutulur ve kendini Londra’da bir cinayet işlerken bulur. Bir akıl hastanesine yatırılan Deli’nin 17. ve 18. yüzyıla ait İngilizce kökenli sözcük toplama çalışması ile yolu Dâhi ile kesişir. Deli’nin, hayalinde canlandırdığı kişi yerine yanlışlıkla öldürdüğü adamın karısıyla karşılaşması ve çocuklarını tanıması filmin kurgu boyutunu genişletir.


Dilin değişimde toplumu geride bıraktığı, imkânsızın sevgiyi büyüttüğü, psikiyatrın etimolojiyi etkilediği olguları duyumsamak isteyenlerin mutlaka izlemesi gereken bir film ki, iki saatlik bir zaman diliminde ve uyumlu bir film müziği eşliğinde kimin deli kimin dâhi olduğu ayırdına varılabilsin.


Kuşku yoktur ki bilinçaltında gizli tutulan öldürme dürtüsü ile deliliğin nedenselliği ve yaratıcılık gizem noktasını göstermede büyük başarı sağlanmış.
Eee, yapımcılar arasında Mel Gibson da yer almış olunca, müsaadenizle başarı da olsundu artık! 


İyi seyirler!...

Kaynak: Editör:
Etiketler: DELİ, VE, DÂHİ, VİZYONDA,
Bu habere tepkiniz:
Yorumlar
Haber Yazılımı