nucevan.com Yan Logo
Haber Detayı
28 Nisan 2019 - Pazar 12:15
 
Cezalarda 5 yıl indirim tartışmaları sürüyor
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin sık sık dile getirdiği af yasası kapsamında, hükümlülerin toplam cezasına 5 yıl indirim öngören ceza indirimiyle ilgili tartışmalar sürüyor.
GÜNDEM Haberi
Cezalarda 5 yıl indirim tartışmaları sürüyor

31 Mart yerel seçimleri öncesi MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin genel af çıkışı sonrasında hükümlü ve tutuklular büyük bir beklenti içine girdi. Hükümlülerin toplam cezasına 5 yıl indirim öngören ceza indirimiyle ilgili tartışmalar da sürüyor.
 
AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, 6 Mart’ta yapmış olduğu konuşmada konunun gündemde olmadığını ancak seçim sonrasında müzakere edilebileceğini aktarmıştı. Konunun af değil ceza indirimi şeklinde olduğunun altını çizen Bostancı, konunun seçim sonrasında gündeme gelebileceğine işaret etmişti.
 
Bahçeli, 23 Mart günü katıldığı bir televizyon programında ceza indirimi noktasında kararlılığın sürdürüldüğünü belirtmişti. Düşüncenin rafa kaldırılmadığının altını çizen Bahçeli, an itibariyle 360 tane mevcut cezaevi olduğunu anlatarak, cezaevi şartlarının çok iyi olmadığından da bahsetmişti.
 
Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit de; Türkiye tarihinde daha önce çıkan afların hukuki belirsizliklere sebebiyet verdiğini belirterek barışın tesis edilmesinde birtakım problemlere yol açtığını kaydetti. Cirit, Yargıtay’ın kurumsal bir görüşü olmadığının altını çizerek şahsi olarak affa karşı olduğunu beyan etti.
 
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ise, af konusuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada, konunun af değil infaz süreleriyle ilgili olduğunu ifade etti. Gül, toplumda rahatsızlık meydana getirebilecek, adalet duygusunu rencide edecek bir adımın atılamayacağını söyledi.
 
Bakan Gül, adaletin hiçbir zaman eksik olmayacağının altını çizerek ‘’Yapanın yanına kar kalıyor.’’ algısının kaldırılacağını söyledi.
 
MHP’nin sunduğu ceza indirimi teklifi 19 Mayıs 2018 tarihinden sonra işlenen suçları kapsam dışı bırakıyor. Bu tarihten önce işlenen suçlar ayrı tutulmakla birlikte toplam ceza süresine toplam 5 yıl indirim yapılması amaçlanıyor. Birden fazla cezadan hüküm giyenlere ayrı ayrı ceza indirimi yapılmayacak. (Haberport)

 

Kaynak: Editör: Evrem AKDAĞ
Etiketler: af, 2019, af 2019, af, son, dakika, af son dakika 2019, af haberleri, haberleri,
Bu habere tepkiniz:
Yorumlar
Haber Yazılımı