nucevan.com Yan Logo
Haber Detayı
16 Nisan 2019 - Salı 16:15
 
ÇINAR FİLMİ VE SARIKAMIŞ
Kimi filmler, edebiyatta geçmişteki bir olayı hatırlatma sanatı olan telmih sanatını seriverir beyaz perdenin beyazı üzerine. Hatırlatılan olay neşeli de olabilir, hüzünlü de. Bu seferki hüzün yüklü bir olaydır.
KÜLTÜR-SANAT Haberi
ÇINAR FİLMİ VE SARIKAMIŞ

Gerçi hatırlatılan olay söze dayalı değil, tamamen görüntüye dayalı. Hatırlatma amacı da yok hani! Entelektüel birikimli birinin, mutlaka hatırlaması gerektiği -geçmişini bilmeyenin geleceği karanlıktır- sözü odağında bir hatırlatma. 

 

Vizyonda, 15-22 Aralık 1914’te bizi hüzne boğan ve Kars’ı Ruslardan geri almak için harekete katılan altmış bini donarak yetmiş sekiz bin şehit verdiğimiz karlı ve soğuk Allahuekber dağları gölgesi ile Sarıkamış karları içinde çekilen, yazanı ve yöneteni Mustafa Karadeniz imzalı bir film var: Çınar.

 

Geçen yıl London King College Lucas Theatre ile Hollywood Asian World Film Festivali Gösterim kapsamında yer alan; Antalya Uluslararası Film Festivali Behlül Dal, Kazakistan Shaken Aimanov Uluslararası Film Festivali En İyi Senaryo, Malatya Uluslararası Film Festivali Kemal Sunal En İyi Film Ödüllü dram türündeki filmin sponsoru Türk Havayolları ile Kültür Bakanlığı. 

 

Zor kış şartlarında ve dondurucu yoğun karlar içinde çekilen filmin başarılı görüntüleri arkasında Olcay Oğuz var. Yönetmenin senaristliğini Necip Güleçer ile paylaştığı film 2018 yapımı olmasına karşın Nisan 2019’da vizyona girdi.

 

Yönetmenin yaşamından bir kesit sunduğu, Sarıkamış’ın dondurucu soğuğu ve bu soğuk havada yürüme engelli çocuğunu kar kış demeden sırtında okula taşıdığı bir annenin dramı hayli olumlu kurgulanmış. Müzikte Oğuz Aksaç, Savaş Yakupoğlu ve Erdinç Aksaç’ın uyumlu bestesi efekte de yansımış. Film, doğu insanının iç ve dış mekânda yaşamını belgeselleştirirken, asıl konu filmin son çeyreğinde, Suna (Şilan Düzdaban) ve oğlu Rıza’ya (Yunus Emre Çelik) bir arabanın çarpmasıyla başlar. Çünkü hastanede tedaviye alınan Rıza, yapılan kan tahlilinde Mustafa’nın (Sezgin Cengiz) öz oğlu olmadığı doktorundan başhekime telefonla söylenecek ve bunu Mustafa duyacaktır.

 

Mustafa memleketi terk mi etsindi, sevişirken gelenek gereği yüzünü örttüğü karısını mı öldürsündü!...

 

Sarıkamış ve yakın bir köyünde çekilen, işine at ile giden Mustafa, Sarıkamış İstatistik İdari Birimler Müdürü şoförlüğünü yaparken, hastalıklı devlet memuru idarecilerin taşeron personele nasıl davrandıklarına, psikolojik rahatsızlığın yöneticileri nasıl bir ruh haline sürüklediğine dair bir mesaj da sunmaktadır.

 

Filmin tek kusuru, mesai dışında, köyden at ve kızakla hayli uzakta bulunan don tutmuş Çıldır Gölü’ne balığa gitme sahneleri olsa gerektir.

 

Başrol oyuncularından yöre halkından seçilen çocuk oyuncu Yunus Emre Çelik ile Sezgin Cengiz ve Şilan Düzdaban’nın o muhteşem oyunlarını izlemek için mutlaka izlenmesi gereken bir film.

 

İyi seyirler!...
 
Zekeriya EKİNCİ
 
Kaynak: Editör: Evrem AKDAĞ
Etiketler: ÇINAR, FİLMİ, VE, SARIKAMIŞ,
Bu habere tepkiniz:
Yorumlar
Haber Yazılımı