nucevan.com Yan Logo
Haber Detayı
30 Nisan 2019 - Salı 17:45
 
Bu tesis, Van Gölü’nü kirlilikten koruyacak!
Van Büyükşehir Belediyesi tarafından, yap-işlet-devret modeli ile 25 yıllığına özel bir şirkete ihale edilen, Van Gölü’nün kirlenmesini engellemeyi de amaçlayan önemli bir tesisin temeli atıldı.
ÇEVRE Haberi
Bu tesis, Van Gölü’nü kirlilikten koruyacak!

Van’da, evsel atıklar, tıbbi atıklar ve çeşitli şirketlere ait devasa çöpler, Özalp yolu üzerinde bulunan alanda rastgele yığılıyor.
 
Adeta çöp dağı haline gelen alanın yakınlarında bulunan aileler, yayılan kokudan ve çöplerin yakılmasıyla oluşan dumandan evlerinden çıkamaz duruma geliyor.
 
Ötey yandan, bir çok kurumun da zaman zaman çöplerini ya göle döktükleri, yada göl kıyısına yakın mesafede istifledikleri belirtiliyor.
 
TESİS İÇİN KOLLAR SIVANDI
Nüfusu bir milyonu geçen kentte önemli bir sorun haline gelen çöp sorunu için tutuklu bulunan belediye başkanı Bekir Kaya döneminde Özalp yolu üzerinde modern bir tesis için çalışma başlatıldı.
 
Yarım kalan çalışmalar, daha sonraki belediye yönetimleri tarafından tamamlanarak ihale edildi.
 
BUGÜN AÇILDI
 
Evsel ve diğer atıkların geri dönüşümünü sağlayacak olan “Katı Atık Entegre Tesisi” adı altındaki tesisin temeli bugün törenle atıldı.
 
Törende, tesisle ilgili bilgi veren Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Salih Allahverdi, tesisin 1150 ton çöp alacak kapasitede olduğunu belirterek, “Tesis Van’a büyük bir gelir sağlayacaktır.  Belediyenin kasasından para çıkmayacak. Belediye, gelirin yüzde 6’ısından faydalanacak” dedi.
 
ÖNLEM ALINMAZSA ÖLÜR!
 
Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan da, yapılan bilimsel araştırmaları ve uzaman açıklamalarını örnek vererek, “600 bin yıllık ömrü olan Van denizi, böyle devam ederse, müdahale edilmezse, bilimsel araştırmaların ve uzmanların tespitlerine göre, 25 yıllık bir ömre sahip. Umuyorum bugün açılışını yapacağımız bu tesis ve alacağımız diğer önlemlerle beraber, Van denizimizi bu ciddi tehlikeden kurtaracağız” diye konuştu.
 
NASIL BİR TESİS?
 
Yüklenici firma yetkilisi de, tesisle ilgili şu ayrıntıları paylaştı:
 
“Metan gazından yaklaşık 4 megabayt civarında elektrik üretilecek. Alanda, evsel atık ayrıştırma tesisi, 3 adet fermantasyon tesisi, 1 adet 16binn metre küplük gaz balonu, 1 adet 3.2 milyon metre küplük düzenli depolama bölümü, 1 adet komanda kontrol binası, 1 adet de personel binası yapılacak. Atık ısısı artarsa 1 adet de sera kurulup kompus tesisleri kurulacak. Elde edilecek enerji miktarı 10 megabayt civarında olacak. Tesisin, yatırım bedeli ise, 135 milyon ile 140 milyon TL civarında. Tesislerde 25 yıl boyunca 100-120 dolayında istihdam sağlanacak.”
 
Haber: Mazlum HARMANCI
Kaynak: Editör: Evrem AKDAĞ
Etiketler: Bu, tesis,, Van, Gölü’nü, kirlilikten, koruyacak!,
Bu habere tepkiniz:
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Bu tesis, Van Gölü’nü kirlilikten koruyacak!
Bu tesis, Van Gölü’nü kirlilikten koruyacak!
Bu tesis, Van Gölü’nü kirlilikten koruyacak!
Yorumlar
Haber Yazılımı